| YourAnonimus a întrebat:

Hello! Daca va rog, imi dati minim 3 reprezentati ai literaturii vechi din spatiul romanesc?

Răspuns Câştigător
| Seven07 a răspuns:

Literature veche din spatial romanesc : Nicolae Bălcescu Alecu Russo Dimitrie Bolintineanu

| ALGator a răspuns (pentru Seven07):

Ce-o fi acela "spatiu românesc"? Se pune si Spania?

| Seven07 a răspuns (pentru ALGator):

Alecu Russo era roman frate, era un fel de pseudo :-) el e cel care a creeat primul poem patriot in proza.

| ALGator a răspuns (pentru Seven07):

Eu întrebam ce se înțelege prin spațiu Românesc.
Herta Müller a primit Premiul Nobel pentru literatură. Se pune?

| Seven07 a răspuns (pentru ALGator):

Da se pune dar nu in literatura veche. Nu stiu multe despre Herta Muller, am impresia ca prin 2008 sau 2009 a luat premiul nobel. Spatiul romanesc = toti oamenii care au avut o influenta in literatura romaneasca.

| ALGator a răspuns (pentru Seven07):

Corect. Mi-a scapat din vedere ca era vorba de literatura "veche".

| Seven07 a răspuns (pentru ALGator):

Si cei pe care I-am oferit eu sunt "primii" de asta m-am axat pe asta, numai bine.

| ALGator a răspuns (pentru Seven07):

Despre asta nu aveam niciun dubiu :-)

| YourAnonimus explică (pentru Seven07):

Prin literatura veche ma refer la primele scrieri in limba romană, din anii 1200-1400 sau. Dimitrie Cantemir se pune?

| Seven07 a răspuns (pentru YourAnonimus):

Cei pe care ti I-am spus sunt primii reprezentati ai literaturii din spatiul vechi. Dimitrie Cantemir poate fi luat in considerare de un examinator mai indulgent.

12 răspunsuri:
| ALGator a răspuns:

Nicolae Ceaușescu pelticu.
Toma Alimos.
Becali.
Bonus: Burebista. Regina Carmen Silva.

| Dudi2k17 a răspuns:

Ion Creangă, Petre Ispirescu, Ioan Slavici.

| Seven07 a răspuns (pentru Dudi2k17):

Literatura veche nu marii clasici :-)