| yoadeea a întrebat:

Heloooooooooooo TPU! Imi place sa citesc carti interesante, cu idei originale, gen "Frankenstain" de Mary Shelley, "Straniul caz al doctorului Jekyll si al domnului Hyde" de R. L. Stevenson si cu personaje diferite unul de altul aspura carora autorul nu-si pune amprenta prea mult ca si Queequeg sau capitanul Ahab din "Moby Dick" de Herman Melville.
Intrebarea mea este, din exemplele de mai sus, mi-ati putea recomanda o carte mai pe gustul meu? Bibliotecarul e un om batran, de treaba si pasnic dar daca ii cer sa imi recomande ceva horror, monstrii, cadavre, moarte imi spune ca Scufita Rosie i se pare foarte horror cand lupul o mananca pe scufita.

5 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Citeşte "Cimitirul animalelor" de Stephen King

| LuluOneMillion a răspuns:

Amuzanta faza cu Scufita. Eu iti recomand de la Sir Arthur Conan Doyle: povestiile cu Sherlock Holmes, O lume disparuta, Cainele din Baskerville; si seriile de la Agatha Christie. Sunt cu mistere si detectivi, crime. La Agatha Christie e mai realistic.

| Xenos a răspuns:

Buna Deci vrei carti horror.Aici sunt cele mai horror carti care mi-au placut mie.
1)Misery - Stephen King
2)Katherine Webb
3)Cartea Ororilor
4)Carrie
5)Jocul lui Ender
6)Factorul Groazei
7)Academia Vampirilor
8)Magazinul Sinucidirol.

Sper ca te-am ajutat cu aceste carti. Sper ca o sa-ti placa. Funda? big grin

| Daniel_Tudor_1976 a răspuns:

Pai de exemplu eu am citit:
-De John Saulcall meosmarul, intunericul
-De Stephen King:-Christine, Apocalipsa, Mobilul
-De Richard Mathesonworriedunt o legenda
-De Anne Rice:-Diavolul Memnoch
-De Mo Haydersurprisemul PASARE

| Daniel_Tudor_1976 a răspuns:

SUNT DE GROAZA deci stai linistits