| Imp5k a întrebat:

Salutari! Pentru cei care au citit cartea, cum se termina Moby Dick - de Herman Melville?

Eu am terminat cartea, dar nu prea am inteles finalul. Ce am inteles este ca doar un singur personaj a supravietuit, Ishmael.
Dar casalotul, adica Moby Dick, moare pana la urma?

3 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Capitanul Ahab si-a facut un harpon special cu care sa-l omoare pe Moby Dick.S-au intalint cu un alt vas al cariu capitan avea o mana de fildes, ea fiind mancata de Moby Dick.
L-au zarit pe Moby Dick cu informatiile de la capitanul cu mana de fildes pe care l-au injunghiat cu cateva harpoane.In jurul sau s-au facut sute de sfori, dar balena parca nu avea nimic. Ahab si-a luat harponul si l-a razbunat pe Starbuck, care fusese mancat de Moby Dick.
Ahab i-a taiat capul si au vazut ca lichidul balenei era diferit de al celorlalte.Astfel ei si-au continuat calatoria, vanand mai multe balene...

| Imp5k explică (pentru zurick):

Nu asta scrie in carte. Se vede ca nu ai citit cartea. Daca nu ai citit-o, atunci de ce raspunzi cu o prostie?
Starbuck nu a fost mancat de Moby Dick.

| Sonya20xD a răspuns:

Eu am citit cartea dar am uitat mare parte din eahee hee. Deci nu stiu. Cred ca pana la urma moare. Tot ce mai stiu ca capitanul s-a intalnit cu un alt capitan pe alt vas. Acel capitan avea mana de fildes, ea fiind mancata de Moby Dick. Capitanul cu mana de fildes l-a ajutat pe Ahab sa-l prinda. Stiu ca pana la urma l-au zarit si l-au injunghiat cu cateva harpoane. De aici nu mai tin minte nimic...hee hee Imi pare rau.