| AnduAlex29 a întrebat:

Hey! Am de realizat un proiect in care trebuie sa ecranizez o piesa de teatru in maxim 20 de minute de film. As dori niste piese care sa se incadreze in limita de timp. Un exemplu poate fi: O noapte furtunoasa de I.L.Caragiale... Alte opere care sa se incadreze in acesta limita?

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

„O noapte furtunoasă" nu se poate încadra în 20 de minute de film.
Exclus!
Caută pe youtube niște piese radiofonice realizate după niște schițe.
Sau, ceva din Brăescu, Bacalbașa, Teodor Mazilu ( excelent pentru a fi dramatizat; are multe volume de excelente schițe și nuvele satirice), scrierile umoristice ale lui Cornel Udrea, Adrian Cernescu, volumul „Miresele" de Eugen Barbu.
Cînd se realizează o „ecranizare", ea nu se face numai după o piesă de teatru ci după orice alt fel de creație literară.
Poate fi și după „Scrisoarea a III - a " de Eminescu.