| anonim_4396 a întrebat:

Hey. ^^
Am o întrebare scurtă.

Eu scriu o carte... mai lungă.
Am planul ei în mare, dar rămân foarte, foarte des în pană de idei.

Ce să fac? De unde să îmi iau inspirația?
Am senzația că nu am idei nici cum să descriu acțiunea sau altceva... mă ia moleşeala, ca să zic aşa.

Vreau răspunsuri serioase.
Mulțumesc. :3

11 răspunsuri:
| KandyFTW a răspuns:

Salut, in primul rand as dori sa te intreb despre ce este aceasta carte, in al doilea rand eu iti recomand sa iesi in natura sau sa citesti mai multe carti, sau poate te inspiri cu fapte dintr-un film/ serial. Sper ca am fost de folos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Iti gasesti un loc de unde sa te inspiri... te documentezi...
Nu stiu exact...
paste fericit!

| ambicio a răspuns:

"Slova de foc" și "slova făurită", mai ai nevoie de timp și experiențe.

| Ryss a răspuns (pentru KandyFTW):

Citesc mult. Foarte mult.
Am mai scris o carte eu, dar scurtă. La fel pațeam şi acolo: intru în pană de idei.
Dar, acolo scriam pur şi simplu, fără să am o anume acțiune în cap. Scriam şi se dezvolta şi lega singur cu celelalte acțiuni.

| Cristina3334 a răspuns:

Daca vrei te pot ajuta. Scriu o carte si sunt plina de inspiratie. As putea sa iti ascult ideile si sa facem " ceva gen o colaborare" laughing))
Iti pot trimite ceva scris de mine si daca iti place putem face cartea impreuna *dupa planul tau de idei*.
Da-mi mesaj daca vrei.
P.S: Nu ma supar daca nu accepti.

| Ryss a răspuns (pentru Cristina3334):

E drăguț. dar nu ştiu.
Oricum, cum am putea colabora? ^^

| ElenaCosmina1999 a răspuns:

Eu ma uit la foarte multe seriale, pot ca sunt chiar dependenta, iar in unele situati stiu dinainte ce se intampla, iar in viata reala cand se intampla ceva magandesc la tot felul de lucruri ciudata la care familia mea imi spune ca ma uit la prea multe seriale, sfatul meu uitate la filme si seriale si o sa.ti vina inspiratia(daca vrei ceva gen drama, romantic te sfatuiesc sa te uiti la seriale coreene)

| Cristina3334 a răspuns (pentru Ryss):

Da-mi mesaj in privat cu Facebook-ul tau daca vrei

| Ryss a răspuns (pentru ElenaCosmina1999):

Mă uit deja la seriale Coreene. ^^

| Ryss a răspuns (pentru Cristina3334):

Nu pot să dau mesaje în privat la gradul pe care-l am pe TPU.
Şi... Nu ştiu, adică, aş prefera să-l fac singură.
Fratele meu îmi mai dă idei, dar am nevoie de idei acum, nu care o să se întâmple mai încolo.
Termin de scris o secvență, şi nu ştiu ce să scriu mai departe.

| Cristina3334 a răspuns (pentru Ryss):

Ok
Succes!