| WitchMya a întrebat:

Vreau sa scriu o carte. Va rog sfaturi despre ce ar trebui sa fac, cum sa procedez. Adica ce ar trebui sa fac intai, sa aleg personajele, sa descriu actiunea? Cum ar trebui sa se scrie o carte? Multumesc anticipat! Cel mai concret si folositor >raspuns=FUNDA!

4 răspunsuri:
| Mee a răspuns:

Intai ar trebui sa faci un fel de prefata, unde sa scrii cam ce se intampla in toata cartea-un fel de rezumat- apoi incepi sa descrii locurile, in detaliu. Apoi pe rand incepi sa prezinti personajele, pe masura ce descrii actiunea. Trebuie sa ai grija sa respecti momentele subiectului, adica depinde si ce fel de carte vrei sa scrii thinking poti incepe cu intriga(cum se incepe in romanele politiste), insa cel mai bine, pentru prima carte, incepe cu expozitiunea. Oricum, sper sa te ajute putin ce ti-am zis, BAFTA! :*

| Wøodenpints a răspuns:

Vrei să scrii o carte dar habar nu ai ce implică asta?
Îmi și imaginez cât de interesantă va fi...

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Mai întâi ar trebui să ai toată ideea cărţii în minte sau chiar scrisă. Dar gândeşte-te la alte cărţi cum sunt scrise... gândeşte-te cum a făcut acel autor. Nu e chiar aşa greu.

| vali4789 a răspuns:

Mya mya mya...nu ai nimic din toate astea dar vrei sa scrii o carte. Daca e fictiune, alege un nume pentru. personaje, alege o poveste apoi introducere, cuprins si incheiere.winking