| Gina2 a întrebat:

Buna,vreau sa scriu o carte, cine ma ajuta cu cate idei? Funda pentru cele mai multe idei:*

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Uite o idee:Scrie despre o fata neindemanatica si rusinoasa care doreste sa-si intemeieze o familie cu un baiat pe care-l place dar e prea timida si toata lumea isi bate joc de ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Despre viata ta, natura, totate intamplarile amuzante dintr-o vacanta, despre scoala... orice ar face pe cieva curios!

| Salluty a răspuns:

Scrie despre viata ta, sau imbunatateste-o adica rescrie totul altfel, cum ai fi vrut sa fie; ceva stiintifico-fantastic. sa zicem despre o lume in care ai patruns cine stie cum si cumva esti legat de acel loc, are o legatura vaga cu ceva ce ai facut in trecut. Poti sa iesi de acolo doar daca... Faci ceva; poti sa faci o povesture la persoana a III-a, ceva ce a facut un personaj inventata, o aventura; poti sa inventezi o situatie complicata carea sa idaugi personaje si sa incerci sa o introduci intr o actiune. Apoi infloresti totul mai bagi personaje, mistere, pericol; ai putea sa crezi ca calatiresti in viitor si sa scrii ceva de acolo, o intamplare ce are loc acolo. Apoi poti constata ca nu mai poti sa ajungi in trecut si vezi u mai incolo; foloseste ti imaginatia si fa ti de cap.
Succes. Funda?

| TranslucenT a răspuns:

Eu cred ca ar fi frumos sa scrii despre imaginatia pe care o ai tu, eu asa as facehappy

| Chaotix a răspuns:

Salut Gina,

Iti recomand in primul rand sa iei o foaie goala pe care sa iti scrii o rezumat al cartii. Daca reusesti sa iti descrii cartea pe care urmeaza sa o scrii iti va fi mult mai usor sa iti creezi o imagine de ansamblu asupra actiunii din ea. Asta e ceea mai usoara varianta: gasesti o idee si o dezvolti (rezumat=idee, cartea=dezvoltarea ideii).
In al doilea rand, imparte-ti acest rezumat pe capitole.
In ceea ce priveste capitolele (sa luam ca exemplu o carte cu 9 capitole), dupa mine primul capitol trebuie sa fie de prezentare a actiunii (personajelor), al doilea - al patrulea de crescendo inspre punctul culminant, al cincilea - al saptelea cuprind actiunea propriu zisa, al optulea are un twist (lucrurile iau o intorsatura socanta - cu asta de obicei iti faci povestea mult mai interesanta), iar al noualea cuprinde sfarsitul, dar acest sfarsit trebuie sa lase loc de o continuare ca persoana care citeste sa vrea sa scrii si o continuare, o parte doi.
De asemenea iti recomand sa porti un caietel spiralat (e mai practic) cu tine peste tot. Nu stii cand te loveste inspiratia.
Inca o idee, gaseste-ti o imagine care sa iti caracterizeze cartea, pe care ai pune-o drept coperta, scoate-o la imprimanta si lipeste-o pe tavan, deasupra patului. Asta te va motiva sa termini cartea de scris. La mine a mers.

Succes si imaginatie multa!