| KeepcalmandloveToto a întrebat:

Hey! Am o mare problema...Anul acesta trec in clasa a VII-a si n u stiu ce carti sa citesc...Mi-au placut mult Ciresarii de Constantin Chirita si Aventurile lui Tom Sawyer de Mark Twain. Vreau sugestii de mai multe carti de aventura! Cele mai multe si mai potrivite titluri primesc funda.Va rog, nu imi dati sugestii sa citesc carti de Jules Verne. Multumesc celor care raspund.

Răspuns Câştigător
| HelloKittyscoala123 a răspuns:

Marile sperante-Charles Dickens
Matilda-Roald Dahl
Tuck pentru totdeauna-Natalie Babbitt
Corigent la limba romana-Ion Minulescu
Ulita copilariei-Ionel Teodoreau
Toate panzele sus!-Radu Tudoran
Tom Sawyer in strainatate-Mark Twain
Tom Sawyer detectiv-Mark Twain
David Copperfield-Charles Dickens
Oliver Twist-Charles Dickens
Hotul de carti-Markus Zusak
Winnetou-Karl May
La rascruce de vanturi-Emily Bronte
Crima si pedeapsa-F.M. Dostoievski (unora li s-a parut grea. Eu zic ca e accesibila. happy )
Piramida rosie-Rick Riordan
Inima de cerneala- Cornelia Funke ( e printre preferatele mele)
Coliba unchiului Tom-Harriet Beecher Stowe
Saga dinastiei Romanov-Jean des Cars (o carte istorica)
Mai sunt doua carti despre care am auzit multe pareri de bine. Eu sunt curioasa sa le citesc, chiar le-am comandat. Acum tu hotarasti:
Fluturi-Irina Binder
Jurnalul Annei Frank

7 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca esti nascut in '94 si acum treci in clasa a VII-a, atunci este timpul sa citesti si "Elevul Dima dintr-a saptea".

| Cameliapantiru a răspuns:

Hey! Iti recomand urmatoarele carti:
"Insula comorii''-Robert Louis Stevenson
''Singur pe lume''-Hector Malot
"Print si cersetor'', "Un yankeu la curtea regelui Arhur''-Mark Twain
''Toate panzele sus!''-Radu Tudoran
''Robinson Crusoe'', "Moll Flanders''-Daniel Defoe
''Moby Dick''-Herman Melville
"Coliba unchiului Tom''-Harriet Beecher-Stowe
''Cismigiu&comp.''-Grigore Bajenaru
''Marile sperante'', "David Copperfield'', "Aventurile lui Oliver Twist'', "Colind de Craciun''- Charles Dickens
''Calatoriile lui Gulliver''-Johnathan Swift
''Winnetou'', ''Old Surehand'', ''Testamentul incasului''- Karl May
''Ultimul mohican'', "Preeria'', "Vanatorul de cerbi'', "Pionerii'', "Calauza''-James Fenimore Cooper
''La Medeleni''-Ionel Teodoreanu
O zi frumoasa iti urez!

| vanessa63425789 a răspuns:

Mie profa mi-a dat o scrisoare pierduta,Budulea taichii,popa tanda,david copperfield,sobietki si romanii,hagi tudose, dincolo de nisipuri, omul invizibil, orasele scufundate. eu am citit anul trecut si harry potter si cronicile din narnia.ti le recomand

| KeepcalmandloveToto explică:

Nu e vorba de lectura obligatorie, doar de placere.Ca trec in clasa a VII-a era doar ca o limita de varsta.

| Olari_Sveta_1996 a răspuns:

Eu iti recomand asa carti
CALATORIILE LUI GULIVER de Jonathan Swift
CAPITAN LA 15 ANI de Jules Verne
COPIII CAPITANULUI GRANT de Jules Verne
FRANKESTEIN de Mary Shelley
ODISEEA de Homer
ILIADA de Homer
O CALATORIE SPRE CENTRUL PAMANTULUI de Jules Vern
Elevul Dima dintr-a saptea ( e superba mai ales citita la varsta ta
Invitatie la vals ( poveste de iubire cutremuratoare)
Coliba unchiului Tom ( sfasietor de dureros dar adevarat )
La tiganci
Ciocoii vechi si noi

HEIDI de Johanna Spyri
Acestea carti sunt pentru tine, mie mi-a placut cartile acestea.

| TheLuciStyle96 a răspuns:

Eu am citit Jocurile Foamei, sunt 3 volume si sunt foarte faine. Chiar daca ai vazut primele 2 filme, apuca-te si de carte pentru ca nici nu se compara. Sigur o sa iti placa happy

| Sorinna_Mădălina_1997 a răspuns:

Cauta orice carte de Mihail Drumes!