| Allex00 a întrebat:

Hey buna!
1. Puteti sa-mi recomandati unele opere pentru lectura de vara. Pot fi atat din literatura romane, cat si cea universala.
2. Ce opere( din literatura romana) recomandati, pentru sustinerea examenului de cl. 9( Republica Moldova). Ma gandeam, ceva genul asta vor fi ok: "Mara", "Enigma Otiliei".( Pentru fratiorul mai mic, are 14 ani).

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Tot pentru punctul 1) fara o legatura directa cu examenul

Jack - Alphonse Daudet
Singur pe lume - Hector Malot
Cei 3 muschetari (si continuarile: Dupa 20 de ani, Vicontele de Bragelonne) - Al Dumas

Colierul Reginei - Al Dumas
Robin Hood - Al Dumas
Ivanhoe - Walter Scott
Sub cerul liber - Mark Twain

Colt Alb - Jack London
Ultimul Mohican - Fenimore Cooper
Doi ani de vacanta - Jules Verne
Capitan la 15 ani - Jules Verne
Insula misterioasa - Jules Verne (Plus toate celelalte.)
Oliver Twist - Charles Dickens

Prizonier la 9 ani - Ion Grecea
La Medeleni - Ionel Teodoreanu
Ciresarii - Constantin Chirita
Toate panzele sus - Radu Tudoran

si peste 1-2 ani (eu la 14 ani deja le citisem pe majoritatea):

Tot ce gasiti de Thomas Hardy -
incepand cu Tess D'Urbervilles,
Doi ochi albastri,
Jude Nestiutul,
Primarul din Casterbridge,
Departe de lumea dezlantuita,
Idila pe un turn...

Rebecca - Daphne Du Maurier
Tor re nte - Anne Marie Desmarest
Vraciul - Tadeusz Dołęga-Mostowicz
Crima si pedeapsa - Dostojewski

4 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Sugestii foarte bune mai sus.
Poti adauga pe partea universala:

Baietii de pe strada Pal - Ferenc Molnar
Emil si detectivii - Erich Kastner

| AllyAlexandra20 a răspuns:

Pentru că nu sunt din Moldova și nu prea știu cum e cu examenele în școlile de acolo, îți voi răspunde doar la punctul 1.
Niște cărți pe care le-aș recomanda oricui și care mi-au plăcut în mod deosebit, sunt:
"Lacul de Argint" de Karl May
"Ultimul mohican" de Fenimore Cooper,
"Tom Sawyer" și "Huckleberry Finn" de Mark Twain,
"Cavalerul Regelui" de Michel Zevaco,
"Călăul din Paris" de Alexandre Dumas,
"Cocoșatul" de Paul Feval (si nu, nu este "Cocoșatul de la Notre Dame" big grin),
"Lupul de mare" de Jack London,
"Martin Eden" de Jack London
"Misterele Parisului" de Eugene Sue
"Preria" de Fenimore Cooper
"Vânătorul de cerbi" de Fenimore Cooper

Și ar mai fi, dar nu mi le aduc aminte, pe moment laughing Toate cărțile enumerate sunt extrem de captivante, crede-mă. Eu una nu le-am lăsat din mână până nu le-am terminat laughing Și doar pentru că sunt fată, să nu crezi că ți-am recomandat romanțe. Am gusturi mai bune big grin