| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Imi poate recomanda si mie cineva niste carti postapocaliptice bune? Romane.
Funda

Răspuns Câştigător
| fdhgcvnb a răspuns:

Câteva exemple:
Jocurile Foamei – Suzanne Collins
Jocul lui Ender – Orson Scott Card
Urâții – Scott Westerfeld
Spulberă-mă – Tahereh Mafi
Captiv în Labirint – James Dashner
Divergent – Veronica Roth
Caută pe internet romane distopice, vei găsi o groază de titluri. Cele menționate de mine sunt din categoria 15-20 de ani. Altele, cum ar fi "Povestirea cameristei", de Margaret Atwood, "Portocala mecanică", de Anthony Burgess, și "1984", de George Orwell, sunt mai dificil de citit.
https://www.google.ro/? gws_rd=ssl#q=romane+distopice+

1 răspuns:
| OnuOnulică a răspuns:

The Road de Cormac McCarthy, On The Beach de Nevil Shute, Earth Abides de George Stewart.