| Jhonny312 a întrebat:

Hey,TPU! Recent am inceput sa scriu o carte... vreau o parere! Thx...
Strada lalelelor 23
Sper sa fie adresa corecta.Nu mai suportam sa profanez si
alte strazi din cartierele vecine, oricum picioarele ma dureau ingrozitor si cel ma
probabl ca mersesem mai bine de 10 km in cele cateva ore pe care le
irosisem batand din usa in usa.Intreband de postul de ingrijitor.
Ba chiar ma simteam jignit, in ziar scria strada lalelelor nr 123 b.Dar nu vad nicio starda
cu numele asta.
Detaliile anuntului
Cautam ingrijitor cu sau fara experienta pentru o munca garantata si
bine platita de catre familia Rosberry, la conacul familiei Rosebarry.
Conacul este construit in stil tudor, cu o vechime de mai bine de 200 de ani.
Rugam si oferim seriozitate.Va asteptam...
"Hmmm auzi la ei casa in stil Tudor", parca nu intreg oraselul ar fi cu case stil
tudor. Oricum de ce nu au pus si ei o poza sau ceva cu nenorocita asta de casa
sau conac asa cum scria in nenorocitul de anunt.Ar mai fi scutit pe cineva, pe mine de
atata mers pe jos.In fine, probabil ca asta trebuie sa fie casa.Erea cea mai mare de pe strada.Si
se vedea ca este destul de veche.Deci tind sa-i dau dreptate anuntului.Dealtfel era si singura casa,
pardon conac ce avea curte.Restul caselor ereau lipite intre ele. ceva tpic american.
Curtea pot spune ca cuprindea un stadion de fotbal pe putin.Erea imensa, erea inconjurata de un gard viu
cam de vreo 2 metri. Ceva destul de neobisnuit. Ajung in dreptul
portii si apas pe soneria in forma de broasca testoasa.Atunci un glas de femeie sacadat se aude
din casa.
"Imediat.Asteptati va rog nu plecati"de parca mai aveam chef sa mai merg pe jos dupa lungul drum de astazi.
In fata mea se face vazuta o fetiscana de cam 18 19 ani. Avea cam un 1.67, pe acolo cel putin cam atat puteam
eu sa aproximez la 1.90, inaltimea pe care o aveam eu.M-a spurprins foarte mult aspectul ei fizic foarte placut.
Aceasta purta o rochita pana la genunchi. Avea parul dat intr o codita pe spate.NU o mai vazusem in viata mea, dar
mi se parea extrem de fumoasa si interesanta
. Deja mi se schimbase dispozitie.
-Buna! imi spunse ea uitandu-se suav la mine
Pe cine cauti? deja nu stiam ce sa-i raspund.Chiar asa de
de ce venisem aici, oare chiar doarem postul asta.Acum cred ca da.
-Buna, am vazut. aaaa anuntul din ziar.pentru postul de ingrjitor ii replicai eu ei.Deja ma balbaiam.
Imi erea foarte rusine, iar inima imi batea cu putere.
-A da, sigur postul de ingrijitor.Vino cum mine imi spuse ea.
-Cine mai sta aici? o intreb in timp ce ma plimbam incet alaturi de ea prin gradina
plina de flori.
-Pai eu, patroana, bucatareasa si altii cativa mucitorii spune ea chicotind.
Dar tu domnule snguratic ce te-a aduce pe-a aici? Avea asa o voce inceata si mangaietoare
-Stii tu nevoia de bani.
-Te-nteleg, ingana ea usor.

11 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Neinteresant.

| JackR a răspuns:

- Cliseica.
- Folosesti expresii si cuvinte al caror inteles iti scapa, chiar daca iti suna bine (de ex. "Nu mai suportam sa profanez si alte strazi..." Cum poti profana o strada?).
- Lipsuri mari in materie de limbaj si gramatica (cand am citit primul "erea" am crezut ca ai tastat gresit. La urmatoarele am realizat ca asa crezi tu ca este corect. De fapt, conjugarea verbului "a fi", la imperfect, persoana a III-a singular, este "era").
- Etc.

Dar poti continua, hartia suporta orice!

| Jhonny312 explică (pentru JackR):

Gasesti ceva bun in tot fragmentul asta?

| JackR a răspuns (pentru Jhonny312):

Da. Bucatareasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea sincera e ca scrii groaznic. Documenteaza-te despre cum se scrie o carte.
Daca vei vrea sa publici o carte si vei avea constant greseli gramaticale nimeni nu o sa te ia in serios.
Pe tine care scrii,, erea'' chiar nu te vad bine.

| Jhonny312 explică (pentru anonim_4396):

Gasesti ceva bun in tot fragmentul acesta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jhonny312):

Nu

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Felicitari pentru ca te-ai apucat de o carte. Ai insa destule greseli granaticale.

| Jhonny312 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Stiu

| Jhonny312 explică (pentru Jhonny312):

Dar ma intereseaza forma literara si nu cea gramaticala

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Nu lasa asta sa te traga la vale. Continua ce ai inceput. Bravo tie! happy