| Pupikツ a întrebat:

Heyy TPUistilor! Imi puteti recomanda niste romane gen aventura sau ce va vine in minte. O carte placuta si palpitanta. Cele mai multe idei bune primesc Fundita tongue asa ca puneti-va pe treabahappy

Răspuns Câştigător
| AiEnma97 a răspuns:

Citeste romane de Agatha Christie cu Poirot, gen 13 la cina, 10 negri mititei, Moarte in nori, Crima pe ternul de golf, Crima din Mesopotamia, Pericol la End House.
Mie mi-au placut mult si romanele Harry Potter, iar anul trecut am terminat de citit The Vampire Diaries si Twilight.
Sper ca te-am ajutat happy

6 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Winnetou-Karl May

| Bitzy a răspuns:

1. Diabolicele - Boileau Narcejac --> A fost o carte după părerea mea perfectă. Acțiunea predomină și finalul este unul plin de suspans.
2. Dulce ghinion-Kevin Alan Mike --> Autorul a îmbinat foarte bine acțiunile.E o carte ușoară.Se prezintă viața unei fete pesimiste ce a suferit un accident.
3. Bărbatul din tablou-Susan Hill --> Această carte m-a surprins enorm.Nu e deloc plictisitoare.Mai mereu rămâi captivat de acțiuni.Suspansul domnește.
4.Pentru dezvoltarea personala, dacă ai chiar și 10 ani sau poate chiar 18, 30! Depinde de fire, dacă ești jucăușă și vrei activități, îți recomand cărțile scris de Jennie Kim.
Clasici/romantism : Enigma Otiliei-George Călinescu, Lorelei-Ionel Teodoreanu, Maitreyi-Mircea Eliade, Donna Alba-Gib Mihăilescu.
Și volumele : Cronicile lumii pământene de Licia Troisi *3 volume* ți le recomand dacă vrei să trăiești o perioadă cu totul specială dar emoționantă, plină de suspans.
P.S. : Am mai dat răspunsul acesta acum ceva timp, pentru alt utilizator dar țin să mai adaug și cartea "Joc de umbre" - Kevin Guilfoile.

| dbcovrigeldb a răspuns:

Moarte pe Nil...sau, Singur pe lume..sau,Nascuti asasini )

| cristina6713 a răspuns:

Incerca 2 ani de vacanta sau Calatorie in jurul pamantului.Bafta!

| PaVeLCoSmIn a răspuns:

Lasa cartile uitate la filmewinking

| Pupikツ explică (pentru PaVeLCoSmIn):

Roman obligatoriu pentru scoala deci n-am de aleshappy Dar uneori chiar imi mai face placere sa citesc cate-o carte chiar daca doar una sau doua pe an (psss dar asta ramane intre noitongue)