| katathunder a întrebat:

Imi poate spune cineva va rog in ce limba este scrisa cartea?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este scrisa in limba romana cu litere kirilice.
Primul rand de la pagina 27: "tale nici am uscat izvoarele". Inainte a fost o lunga perioada in care romanii din Moldova si Tara romaneasca au scris cu litere de origina slava asta si datorita legaturilor economice mai stranse cu rusii si bulgarii.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Par caractere chirilice.

| corolav a răspuns:

Despre ce carte întrebi tu?

| corolav a răspuns:

Da, m-am lămurit și am văzut și eu textul.
Este scrisă în limba română cu caractere chirilice.
Din ceea ce am văzut pe prima pagină, scrie așa:
„ Această rugăciune s-a găsit la mormîntul Prea Sfintei Născătoare de Dumnezeu și pururi Fecioara Maria.
Și să știți că cine va citi șapte pe zi și va purta asupra sa..." mai departe e prea puțin lizibil.
Sănătate!

| Michael8Black a răspuns:

Ce carte, care carte? = romana

| katathunder explică (pentru Michael8Black):

E o carte veche ii ceva legat de biblie, ma intereseaza in ce limba este scrisa...am atasat un link cu poza mai sus

| k3er0s3x a răspuns:

Latina

| katathunder explică:

Stiti un sit de unde pot traduce cartea?