| QuasionTS a întrebat:

Imi puteti da exemplu de 3 carti/opere in care apare tema dragostei sau a erosului pentru ca as vrea sa le citesc.

Răspuns Câştigător
| MyhaXMaya a răspuns:

1. "Suflete pereche"~Cecelia Ahernbig grinin copilarie Rosie si Alex au fost mereu impreuna, la bine si la rau.Dar deodata sunt nevoiti sa se desparta, atunci cand Alex si familia lui se muta in America.Rosie se simte pierduta fara el. Apoi,tocmai cand este pe cale sa plece la Boston,pentru a fi alaturi de Alex, primeste niste vesti care ii schimba viata si care o vor tine acasa in Irlanda. Legatura magica dintre ei ramane, dar oare poate supravietui prietenia lor, anilor si kilometrilor distanta-ca si unor noi relatii? Si mereu in sinea ei, Rosie se intreaba daca nu le este menit sa fie mai mult decat buni prieteni.Interpretarile gresite, intamplarile neprevazute sau, pur si simplu, ghinionul i-au tinut departe, pana acum.Vor risca ei oare totul-inclusiv prietenia-pentru adevarata dragoste? ce rasturnari de situatii si ce surprize le rezerva soarta de data asta?
2."Aproape perfect"~Patricia Rice: Cleo Alyssum, protagonista cartii de fata, reprezinta un mister pentru locuitorii micii asezari in care tocmai s-a mutat: frumoasa, inteligenta si cu simtul afacerilor, este in acelasi timp o singuratica ce respinge ferm orice incercare de apropiere de cineva. Experientele dureroase din trecut au marcat-o, facand-o sa nu mai aiba incredere in oameni. Acum, isi doreste cu ardoare sa redobandeasca drepturile parintesti asupra fiului sau, pierdute in urma unui proces. Aparitia lui Jared McCloud, un faimos autor de benzi desenate, ii va spulbera linistea. Sexy, amuzant, obisnuit sa nu-i reziste nici o femeie, Jared o iubeste cu adevarat si face totul pentru a-i cuceri inima. Dar Cleo are alte prioritati, iar dragostea acestui barbat aproape perfect o sperie...
3. "Romeo si Julieta" de Shakespeare
4. " Nunta in Cer"(Mircea Eliade)
5. "Enigma Otiliei "( de George Calinescu)

1 răspuns: