| Robert5678 a întrebat:

Imi puteti spune va rog cate parti sunt din seria "Twilight" si ce se intampla pe scurt in fiecare dintre acestea? Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| GnnAndra a răspuns:

Amurg

Când vampirul Edward Cullen o întâlneşte pentru prima oară pe Bella Swan, ea reprezintă un mister pentru el, deoarece pare a fi imună la capacitatea lui de a descifra gândurile celor din jur. Atunci când fata se aşează lângă el la ora de biologie, Edward se abţine cu greu să nu o atace, stârnit de mireasma sângelui ei, mai puternică pentru el decât a oricărui alt om din preajmă. Deşi încearcă din răsputeri să se ţină departe de ea, el nu mai poate nega atracţia pe care o simte faţă de ea în momentul în care îi salvează viaţa. În cele din urmă, admite faţă de ea că este vampir, şi că, deşi pare de şaptesprezece ani, data naşterii lui e de fapt 20 iunie 1901. El îi explică Bellei că tatăl său adoptiv, Carlisle Cullen, l-a transformat în vampir în 1918, pentru a-i împiedica moartea în urma unei epidemii de gripă spaniolă. Carlisle a sădit în el un simţ al moralităţii cu totul neobişnuit la majoritatea vampirilor, şi i-a cultivat mai ales refuzul de a considera oamenii drept hrană.

Chiar şi aşa, Edward o avertizează pe Bella că ar fi indicat să se ţină departe de el, însă Bella preferă să îi ignore avertismentele, şi, contrar tuturor aşteptărilor, relaţia lor merge înainte. Problemele încep când Bella devine ţinta unui vampir sadic, James, care, spre deosebire de familia Cullen (care s-au autoproclamat vampiri „vegetarieni", pentru că nu se hrănesc decât cu animale) vânează oameni. Cu ajutorul familiei sale, Edward izbuteşte să o salveze pe Bella, însă refuză să o transforme în vampir aşa cum îi cere ea, şi continuă să îşi pună întrebări asupra a cât de sigur este pentru ea să rămână alături de el.

Luna nouă

Luna nouă debutează cu aniversarea celor optsprezece ani ai Bellei. La petrecerea organizată pentru ea de familia Cullen, Bella se taie la deget din greşeală şi este atacată de fratele lui Edward, Jasper. Într-o ultimă încercare de a o proteja, Edward îi spune că nu o mai iubeşte şi se mută împreună cu familia lui, lăsând-o pe Bella distrusă în urma lui şi devenind din ce în ce mai deprimat ulterior la gândul unei vieţi fără de sfârşit şi lipsită de orice fel de însemnătate. Când află de la sora sa, Rosalie, informaţia (greşită) conform căreia Bella s-a sinucis, Edward călătoreşte către Italia, pentru a le cere vampirilor Volturi să îl omoare, dar este oprit la timp de Bella şi de cealaltă soră a sa, Alice.

Ulterior, el îi explică Bellei motivul pentru care a plecat, şi îi cere iertare. Relaţia lor continuă, însă Bella nu mai poate să sfârşească acum legătura puternică dintre ea şi vârcolacul Jacob Black, formată pe timpul absenţei lui Edward. El continuă să refuze să o transforme în vampir, aşa că Bella îi rogă pe membrii familiei lui să supună chestiunea la vot, şi toţi, în afară de Edward şi Rosalie, se pronunţă pentru. Edward e de acord în cele din urmă să o transforme chiar el, dar numai cu condiţia ca ea să se mărite cu el întâi.

Eclipsa

În Eclipsa, Bella e de acord în cele din urmă să se mărite cu Edward, dar numai cu condiţia ca el să facă dragoste cu ea cât timp ea e încă om. Edward cade de acord, dar îi explică că asta se va întâmpla numai după ce se vor căsători. În vrema asta, Victoria, iubita lui James, caută să răzbune moartea partenerului ei şi îşi creează o echipă de vampiri nou-născuţi cu scopul precis de a o prinde, tortura şi ucide pe Bella. Pentru a o proteja pe Bella, familia Cullen face un pact cu inamicii vampirilor, vârcolacii conduşi de Sam Uley. Lucrurile se complică atunci când Bella descoperă că sentimentele ei faţă de Jacob sunt mai profunde decât credea, depăşind simpla prietenie. Edward însă este de părere că el a ajutat la formarea acestor sentimente prin plecarea lui, drept pentru care nu o învinovăţeşte. După moartea Victoriei, Bella decide că Edward este cea mai importantă persoană din viaţa ei. El îi propune să facă dragoste înainte de nuntă, dându-şi seama că ea îşi petrece prea mult timp încercând să le facă altora pe plac, dar ea îi spune că vor face lucrurile aşa cum trebuie, în „ordinea corectă".

Zori de zi

Zori de zi înfăţişează căsătoria şi luna de miere a lui Edward şi a Bellei, întreruptă brusc de sarcina neaşteptată a acesteia din urmă. Rapiditatea cu care se dezvoltă fetusul îl sperie pe Edward, care o duce la tatăl său adoptiv pentru avort. Bella, simţind o legătură puternică între ea şi copilul nenăscut, refuză categoric avortul. Deşi la început îl urăşte pentru că pune în pericol viaţa soţiei lui, Edward ajunge şi el să îşi iubească copilul după ce îi aude gândurile şi înţelege că şi copilul o iubeşte pe Bella şi că încearcă să îi facă cât mai puţin rău cu putinţă. Bella aproape că moare dând naştere copilului, dar Edward izbuteşte să o salveze injectându-i în inimă propriul său venin. În timpul transformării dureroase a Bellei în vampir, Jacob Black se „lipeşte" (proces prin care un vârcolac îşi găseşte sufletul pereche) în mod involuntar de Renesmee, fiica Bellei.

După ce un vampir pe nume Irina o confundă pe Renesmee cu un copil vampir (fapt care, dacă ar fi fost adevărat, ar fi reprezentat o gravă încălcare a regulilor lumii vampirilor), vampirii Volturi sosesc pentru a pedepsi familia Cullen. Edward, Bella, rudele lor, varcolacii şi alţi vampiri aliaţi cu ei izbutesc să îi convingă pe Volturi că Renesmee nu reprezintă un pericol, şi totul se termină cu bine.

O seara buna kiss

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citestele sunt sigura ca o sa iti placa

| Mony_4137 a răspuns:

Sunt 4 parti.
Amurg: Bella il intalneste pe Edward. Se indragostesc so tot tacamullaughing James, un alt vampir vrea sa o vaneze pe bella. O prinde, in ciuda incercarilor disperate de a o proteja familia Cullen. Vrea sa o omoare, o musca de mana, dar atunci ajunge Edward si il omoara. Ii suge sangele cu venin si bella scapa cu viata.
Luna noua: Edward o paraseste pe Bella fiindca crede ca e prea periculos pentru ea sa steoe in preajma ei. Bella sufera extrem de tare si are cosmaruri in fiecare noapte. Se intalneste cu Jacob pentru ca sa repare 2 motoare/motocicleta, si asa mai uita de Edward. Cand merg sa le incerce, Bella vede niste cunoscuti de a lui jacob aruncanduse de pe stanca pentru distractie. Afla ca atunci cand ea face un lucru periculos aude vocea lui Edward, dar si ca Jacab e varcolac. Este urmarita de Victoria care vrea sa o omoare. Se hotaraste sa se arunce de pe stanca, nu ca sa se sinucida, doar pentru ca sa auda vocea lui Edward. Aproape se ineaca, dar este salvata de Jacob. Alice vede in viziunea ei cum Bella sare de pe stanca si crede ca s-a sinucis. Edward alfla si el si merge la fam. Volturi sa il omoare. Alice si bella merg in Italia ca sa il salveze. Il opresc pe Edward, dar familia Volturi nu le dadu drumul pana nu spune Alice ca si Bella va fi un vampir (vede ea in viitor)
Eclipsa:
Victoria creeaza vampiri noi-nascuti ca sa atace familia cullen. Familia Cullen impreuna cu varcolacii reusesc sa ii invinga, iar Bella este confuza de sentimentele ei fata de Jacob.
Zori de zi:
Bella se marita cu Edward, merg in luna de miere unde Bella ramane insarcinata. Edward nu e de acord ca sa pastreze copilul pentru ca ii face rau la Bella, dar Bella nici nu vrea sa auda asa ceva. Pe durata sarcinii este nevoie sa bea sange, ca sa nu moara fetita. La nastere Bella era sa moara, dar Edward o transforma in vampir. Fetita se naste sanatoasa. Ea e jumatatea lui Jacob. Familia Volturi afland despre fetita, vrea sa o omoare, crezand ca reprezinta un pericol. Se aduna mai multi vampiri impotriva lor, dar ei scap cu ajutorul scutului lui Bella si copilul ce era ca Renesme (fata lu Bella).

| M.G.R a răspuns:

Cauta aici, trebuie sa gasesti

http://www.imdb.com/
http://www.cinemagia.ro/

| alexa2994 a răspuns:

Nu îţi mai spun ce se întâmplă în fiecare, pentru că ceilalţi mi-au luat-o deja înainte, dar îţi răspund totuşi la o parte din întrebare. Sunt 4 cărţi, dar Stephenie Meyer a început să scrie şi Midnight Sun(Soarele de la Miezul Nopţii), dar are până acum doar primele 12 capitole. Midnight Sun este Twilight din perspectiva lui Edward. Dacă vrei să citeşti add: dulcealexa_loveblue_4ever@yahoo.com
PS: Este în format PDF.