| BlueDark a întrebat:

Imi recomandati si mie o carte buna? Am cam epuizat SF-urile si m-am saturat de ele.Nu imi plac deloc textele psihologice, filozofice etc. Deci va rog sa nu imi propuneti asemenea carti abstracte,ca nu sunt pentru mine...
Ador,in schimb,cartile cu suspans, care au multe schimbari neasteptate pe parcursul textului.Sa transmita o emotie...Si sa fie ceva REALIST.Credeti-ma,mi-a trecut Harry Potter prin caciula cand eram mai tinerel.
Si m-am saturat de acele carti care au o poveste monotona,cu final previzibil,care n-au nicio legatura cu realitatea.

Inca ceva:daca se poate,sa lipseasca sexualitatea.Una este o poveste de dragoste pe planul secundar al povestirii, alta este sa descrie pas cu pas o partida de amor.Deci va rog, fara asa ceva...Sau daca exista,macar sa nu se puna prea mult accent pe acest subiect. Vreau carte, nu articol pornografic.

Sugestii? Multumesc anticipat!

14 răspunsuri:
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

Boris Vian-Iarba rosie.

| BlueDark explică (pentru VALCUANDREI1994):

Mi se pare cam SF...Cel putin asa am inteles de pe Google.Am precizat, nu sunt fan SF.Eram,dar mi-a ajuns.
Merci.

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru BlueDark):

Iti recomand si un roman politist foarte bun. Te asigur ca nu l-ai citit pentru ca nu e foarte cunoscut. Romanul se numeste Violul si este scris de Durrenmatt.

| AvalohAlyn a răspuns:

Igor Bergler-Biblia pierduta
Igor Bergler-Testamentul lui Abraham

Nu sunt carti religioase daca la asta te gandesti.

Lectura placuta!

| BlueDark explică (pentru VALCUANDREI1994):

Am precizat mai devreme, fara sexualitate.

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru BlueDark):

Nu exista asa ceva in roman. L-am citit acum 1 luna si totul este tratat cu un profesionalism desavarsit. Este vorba de Durrenmatt care a scris numeroase piese de teatru care vizeaza imoralitatea. Romanul pe care ti l-am recomandat merita citit pentru ca totul este tratat cu subtilitate.

| BlueDark explică (pentru VALCUANDREI1994):

Voi incerca.Ms

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Marchizul de Sade - 120 de zile ale Sodomei

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru anonim_4396):

A zis ca nu vrea sexualitate si tu ii recomanzi una dintre cele mai controversate romane scrise de Sade.

| BlueDark explică (pentru VALCUANDREI1994):

Daca vede sotia ca citesc asa ceva imi baga un glont in cap laughing

| VALCUANDREI1994 a răspuns (pentru BlueDark):

Uite inca un roman bun-Toba de tinichea.

| Lostlyric a răspuns:

Anatoli Ribakov - Copiii din Arbat

| anonimg a răspuns:

Vrei sa cunosti istoria omenirii inca de la inceputurile ei -si chiar mai dinainte de aceasta? Vrei sa cunosti mai multe despre viata primilor nostri parinti, Adam si Eva, din ce isi formau ei baldachinul, si care era munca lor? Vrei sa cunosti cum a aparut mai apoi raul in lume, sa stii secretul longevitatii oamenilor din acele vremuri; sa cunosti mai in detaliu potopul lui Noe, despre cum Moise impreuna cu un popor intreg a traversat Marea Rosie ca pe uscat, si despre manifestarea lui Dumnezeu in mijlocul oamenilor?
Daca da, atunci iti recomand cartea "Patriarhi si profeti".
O gasesti aici: https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti
Sau in format electronic: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
Sau la librariile Sola Scriptura din localitatea ta: https://www.viatasisanatate.ro/librarii

| BlueDark explică (pentru anonimg):

Ms,dar chiar am citit mult din Biblie.