| arysa a întrebat:

Am de citit o carte filozofica pentru ca mai apoi sa-i fac comentariul. Ce carti filozofice frumoase ati citit si mi-ati recomanda?
Octavian Paler e filozof? Daca da ce carti filozofice a scris?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Octavian Paler este un scriitor care filozofeaza, uneori destul de superficial si pretios; daca vrei sa cunosti un mod original si cu adevarat filosofic de a gandi existenta, iti recomand orice text din Cioran,"Singuratate si destin","Lacrimi si sfinti"fiind printre cele mai frumoase, fiindca filosoful foloseste o exprimare lirica a gandurilor sale sau Noica, filosof mai complex dar care a scris si lucrari mai accesibile precum"Creatie si frumos in rostirea romaneasca", sau:"Eminescu, sau ganduri despre omul deplin al culturii romanesti". Daca ne referim doar la filosofi romani, poate ca interesant ar fi un capitol din volumul"Opere al lui Constantin Antoniade, fie el si acela in care vorbeste despre curtezanele cultivate ale Italiei medievale.Insa daca ar fi sa-ti recomand lucrarile care mi-au placut mie cel mai mult ar fi"Scrisori catre Luciliu "de Seneca,"Banchetul"lui Platon, sau "Asa grait-a Zarathustra" de Nietzsche.Numai bine!

3 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

In ce clasa esti?

| arysa explică:

Sunt clasa a XII-a.

| JuStKid a răspuns:

Stephen Hawking este cel mai destept dintre filozofi! s-a nascut la 300 de ani dupa einstein in aceeasi zi aceeasi luna! iti recomand o carte de el! o sa descoperi multe!