| SucDeGuava a întrebat:

Ma tulbura o dilema de cateva zile: Ce sa citesc vara asta? In toamna intru la liceu si cu siguranta o sa ma intrebe ce am citit in vacanta. Ok, pana acum am citit "Jucatorul" de F.M. Dostoievski. M-am uitat la lecturi suplimentare pentru clasa a 9-a si am observat ca sunt numai opere care nu-mi starnesc interesul: Moara cu noroc, Mara, Amintiri din copilarie, Morometii..Pe cateva le-am inceput, dar le-am lasat pentru ca pur si simplu nu sunt genul meu. Mie imi plac cartile de aventura, care te tin cu sufletul la gura, spre exemplu romanele lui Jules Verne (dar Jules Verne e pentru clasa a 8-a si am citit destule scrise de el) sau Agatha Christie. Ma gandeam sa citesc Winnetou, dar, din cate am auzit, e pentru clasele mai mici sau Shogun, care are fragmente ce includ romantismul si e pentru o varsta mai inaintata. Voi ce imi recomandati?

18 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

De veghe in lanul de secara
Romanul adolescentului miop
Un veac de singuratate
Mara
Fratii Jderi
Ion
Padurea spanzuratilor
Harry Potter
Alchimistul
O scrisoare Pierduta
Casa nuntii
Print si cersetor
Mizerabilii (preferata mea)
Dama cu camelii
Divina comedie
Cei 3 muschetari
Veronika s-a hotarat sa moara
Casa noptii
Instrumente mortale
Dispozitive infernale
Academia Vampirilor
Jurnalele Vampirilor

| TheCritic a răspuns:

Marile Speranțe, De veghe în lanul de secară, La Medeleni, Romanul adolescentului miop, etc. Eu zic că totuși e de-ajuns. Numai bine!

| vlady434 a răspuns:

Zici ca-ti plac cartile de aventura.In Moara cu Noroc, actiunea este ca a unui film western.Decat ca aia in loc de vaci, au turme de porci.Si are si niste crime, vina este aruncata in spatele unui nevinovat si de aici incepe actiunea.Este destul de buna de citit, depinde cum o percepi tu.
Incearca sa citesti Padurea Spanzuratilor; este despre un sublocotenent care este de parere ca, criminalii si dezertorii nu ar trebui spanzurati de copaci(de aici si numele cartii).In final el sfarseste "atarnat" de un copac.
"Enigma Otiliei" ti-o recomand, desi o sa ti se para un pic plictisitoare.Pe la final mi s-a parut mai interesanta.Este despre un tanar orfan, care vine la Bucuresti la singurele rude pe care le mai avea, unchiul sau si fiica vitrega a acestuia.Repet,mi s-a parut interesanta la sfarsit.
"Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi", este un roman de razboi.Este bun, foarte bun.Prima jumatate il prezinta pe personajul principal cand nu incepuse inca razboiul, si a doua parte este in razboi.Are o actiune in linie, adica, ii moare un unchi, se imparte averea, celalat unchi vrea sa investeasca averea ...etc.Este interesant.
"Ion", deci este un roman bun.Este despre un taran care urmareste sa-si mareasca averea,indiferent ce circumstante,chiar daca asta insemna sa se insoare cu o fata urata dar saraca. Este foarte interesant si ti-l recomand.
Ca sa fac o lista cu cartile pe care (zic eu) ca ar trebui sa le citesti, as zice:
-Ion
-Ultima noapte de dragoste, intaia noapte de razboi
-Padurea spanzuratilor
-Enigma Otiliei
-Moara cu Noroc
-Hanul Ancutei
-La hanul lui Manjoala
-Morometii I & II
-Invitatie la vals(asta e o carte cu o poveste de dragoste frumoasa, ceva gen Romeo si Julieta; citeste-o pentru a te delecta, nu cred ca o sa-ti-o ceara)
-Patul lui Procust
Cam astia ar fi pentru clasa a 9-a.Chiar daca vrei sau nu, tot va trebui sa le citesti odata si odata.Incearca sa-ti faci o viziune proprie cand le citesti, nu neaparat cum povesteste acolo.Incearca sa le vezi cum vrei tu, nu cum zic ei.
Sper ca te-am ajutat.

| SucDeGuava explică (pentru vlady434):

Multumesc pentru toate informatiile legate de carti. Intr-adevar, unele nu par chiar atat de banale pe cat credeam. Mai ales Moara cu noroc. Am inceput s-o citesc in clasa a 7-a, prin iarna, iar din primele...cat? 30 de pagini...n-am inteles prea multe, asa ca am aruncat-o inapoi in biblioteca. Oricum, descrierea ta m-a intrigat, asa ca poate ii mai dau o sansa. happy

| Rose123 a răspuns:

Salut!
Ca si tine, tocmai am terminat clasa a8-a si sunt o mare fana a cartilor de aventura(dar si fantasy).
M-am interesat in legatura cu lecturile suplimentare cerute in clasa a9-a si,intr-adevar,nu mi-au atras atentia.
Nu avem de unde sa stim noi daca la toamna vom fi sau nu intrebati ce am lecturat in vacanta de vara. laughing Stiu ca,la un moment dat,va trebui sa citesc si acele romane care poate nu ma fascineaza,dar de ce as incepe asta de acum? Eu citesc de placere,carti fantasy sau de aventura. Ai zis ca-ti place Jules Verne,nu? Eu tocmai am terminat cartea"Doi ani de vacanta" scrisa de acest autor si chiar mi-a placut. Ar trebui sa o incerci(daca nu ai citit-o deja).
Ai spus ca vrei sa citesti "Winnetou", dar ai auzit ca este pentru clase mai mici. Cine decide asta? Eu, sincer, nu am citit romanul acesta, dar consider ca depinde de mentalitatea fiecaruia dintre noi. Am colegi care au inceput sa citeasca cartile lui Jules Verne inca din clasa a4-a, a5-a,in timp ce altii nu ii inteleg romanele nici acum, la final de clasa a8-a. Citeste si tu un rezumat al cartii sau descrierea aflata de obicei pe coperta din spate a romanului si decide singur(a) daca e pe placul tau sau nu.
Ce am citit eu si iti recomand:
"Capcana" de Sarah Wray, seria "Jocurile Foamei" de Suzanne Collins,
"Paznicul demonilor" de Royce Buckingham, iar daca iti plac povestile cu vampiri si varcolaci, poti incerca seria "Academia Vampirilor" de Richelle Mead, seria "Fortele raului absolut" de Kelley Armstrong, seria "Cercul secret" de L.J.Smith, seria "Culorile dragostei"(aici gasesti aventurile unei calatoare in timp) de Kerstin Gier si multe altele.
Daca sugestiile mele ti se par interesante,atunci anunta-ma si iti mai pot spune multe alte titluri.
Sper ca te-am ajutat!
Nu uita, conteaza ce iti place TIE sa citesti, nu ce TREBUIE sa citesti. E vacanta, uita pentru o clipa de temele scolare, da?laughing
Indiferent ce vei alege... lectura placuta!laughing

| HereIAm a răspuns (pentru Rose123):

Seria "Jocurile foamei" este temelia filmului cu acelasi nume?

| Dilaa98 a răspuns:

Buna :*!
Şi eu trec a9-a la ştiinţele naturii tongue
Cred că trebuie să citim :
Moromeţii de Marin Preda (am citit-o deja în a 8-a)
Mara de Ioan Slavici(am citit-o, foarte frumoasă)
Moara cu noroc de Ioan Slavici ( şi pe asta happy )
Romanu adolescentului miop de Mircea Eliade (citit)
Pădurea Spânzuraţilor de Liviu Rebreanu (citit)
La Medeleni de Ionel Teodoreanu (citit)
Ion de Liviu Rebreanu
Maitreiy de Mircea Eliade...

Întâi citeşte-le le astea, mult noroc!
Fundă?

| JustMeAndMyWorld a răspuns:

In lectura suplimentara, adica cea pe care tu o practici in momentul de fata, poti citi orice iti face tie placere, deoarece, oricum cand vei intra la liceu vei citi cea ce iti vor da profesorii adica lectura obligatorie, care intra atat in programa scolara cat si in cea de BAC. Succes! si iti urez sa intri cu bine la liceu si as duci o viata cat mai frumoasa, in asa fel incat sa nu faci parte din generatia "N-am luat Bacu'" Succes.

| SucDeGuava explică (pentru JustMeAndMyWorld):

Multumesc frumos! Eu ma gandeam sa aleg din lecturile obligatorii ceva ce mi se pare interesant, astfel incat sa diminuez din timp numarul mare de carti pe care o sa trebuiasca oricum sa le citesc.

| PeAripiDeVant a răspuns:

Hey.
Eu iti sugerez sa citesti literatura universala.
Exemple:
Anna Karenina-Lev Tolstoi
Rosu si Negru-Stendhal
Adio arme!=Ernest Hemingway
Madame Bovary-Gustave Flaubert
Crima si pedeapsa, Idiotul, Fratii Karamazon-Destoievski
Cei trei muschetari, Dupa 20 de ani-Alexandre Dumas
Alchimistul-Paulo Coelho
Bafta la liceu!

| dana1407 a răspuns:

Coliba unchiului tom, Aventurile lui Oliver, Mrile sperante, Moby Dick. Ai aici si liste. poate gasesti ceva interesant http://www.librarie.net/categorie/45/carti/aventura sau http://librarie.carturesti.ro/carte/fictiune-177/aventura-182/ sau http://www.cartidecitit.ro/Carti-Aventura

| copilfardeminte40127 a răspuns:

Buna! In primul rand felicitari ca devii un membru al liceului. In legatura cu lecturile suplimentare nu stiu ce sa zic. In primul rand, depinde foarte mult de profesorul pe care o sa il ai la clasa. El iti va impune sau nu ce sa citesti. Cu romanele care nu iti plac, oricum trebuie sa te intalnesti la un moment dat. Eu sunt in clasa a 11 a ( trec la anul) si am trecut de romanele plictisitoare. Stiu cum e sa citesti ceva care nu iti place, crede-ma. Si mie imi plac romanele de aventura dar din pacate la Bac nu se da din asa ceva ( Jules Verne si Agatha Christie). Incearca sa o iei usor, sa citesti cate putin pe fiecare zi. Moara cu noroc este destul de interesanta iar Morometii pe mine m-au socat. Mi-a placut felul scriitorului de a descrie o viata la tara. Succes la liceu si multe note de 10!
O zi buna!

| SucDeGuava explică (pentru copilfardeminte40127):

Multumesc pentru sfaturi si urari! Zici ca Morometii te-au socat? Dupa cate am citit intr-o recenzie, tema se invarte in jurul relatiilor dintre membrii familiei. Are actiune sau e doar un roman psihologic?

| copilfardeminte40127 a răspuns (pentru SucDeGuava):

M-au socat intr-un mod placut. Am citit Morometii de vreo 4 ori si inca l-as mai citi. Este descrisa viata de taran intr-un fel aparte.

| HereIAm a răspuns:

Buna! Am ales sa raspund la intrebarea ta deoarece sunt maaaare fan Agatha Christie. Banuiesc ca ai citit deja "Zece negri mititei", din punctul meu de vedere cea mai reusita carte a ei. Mi-au placutfoarte mult "13 la cina", in care finalul este cu totul neasteptat (asa cum de altfel sunt toate cartile Agathei), "Crima din Orient Express", "Misterul crimei fara cadavru", "Martorul mut", "Intalnire cu moartea", iar ultima pe care am citit-o este "Poirot investigheaza". Am mai citit cateva, dar parca nu erau asa de spectaculoase ca acestea. Daca doresti si cate un scurt rezumat al lor, anunta-ma! :*

| xNicky a răspuns:

Buna!
Eu am trecut deja de clasa a noua.Mie mi-a placut foarte mult "Domnisoara Christina" de Mircea Eliade, de asemenea este foarte frumoasa si povestea de dragoste din "Invitatie la vals"de Mihail Drumes.
Mi-a mai placut si "Romanul adolescentului miop"..desi la inceput este cam plictisitor, pe urma iti starneste dorinta de a citi happy... sper ca te-am ajutat happy

| SucDeGuava explică (pentru xNicky):

Merci pentru raspuns! In "Domnisoara Christina" e actiune? E buna de citit?

| xNicky a răspuns (pentru SucDeGuava):

Da,in "Domnisoara Christina" este actiune. este un roman fantastic si erotic in care este vorba despre un strigoi. mie mi-a placut foarte mult si colegilor mei la fel happy. sper sa iti placa si tie happy. Bafta!