| iulianr a întrebat:

Mein Kampf merita citita?

Răspuns Câştigător
| Dobrovece a răspuns:

E o carte despre obsesiile lui paranoice, teoriile rasiale complet absurde, teorii despre familie si viața la de de absurde. E o carte scrisă de un om bolnav dar care a avut harul oratoriei, si si-a folosit acest dar pentru a-si impune concepțiile bolnave asupra si a conduce propaganda unui partid construit de oameni schizofrenici. Eu as recomanda-o numai ca studiu de caz pentru facultatea de analiza psihiatrică, însă altfel e foarte plictisitoare, se repeta foarte des si in general își proiectează propriile sale frustrări pe seama evreilor. Dacă chiar vrei sa înțelegi cât de bolnav a fost Hitler, poți sa o citești însă nu te aștepta sa te învețe absolut nimic. Eu m-am plictisit foarte repede de inepțiile lui.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am citit-o, dar cred ca merita citita. E istorie pura direct de la sursa.
La orele de istorie ni se vorbeste despre "monstoasele fapte ale lui Hitle", dar daca i-am citit cartea poate ca i-am intelege punctul de vedere si nu am mai vedea totul intr-o maneira atat de denaturata.

| StefanKogut a răspuns:

Nu. Poti s-o citesti daca chiar n-ai ce face sau daca esti la sau vrei sa faci stiinte politice.