| Bogdan_Stan_1978 a întrebat:

Merita citia cartea "Crima si pedeapsa" (nu vreau spoilere). Doar daca e frumoasa

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Este cea mai citita carte a autorului, deci merita sa o citesati. O carte originala despre incursiunea in mintea unui criminal care incearca sa-si gaseasca izbavirea. Este convins ca prin crima a facut un bine celor napastuiti. O carte uimitoare prin maiestria cu care contureaza latura psihologica a personajelor.

5 răspunsuri:
| the1975 a răspuns:

Toate romanele politiste merita happy

| maria6 a răspuns:

Merita, dar e psihologica

| SpringRiver123 a răspuns:

Ti-o recomand!

| Mayar a răspuns (pentru the1975):

Asta numai roman politist nu ii!

| Mayar a răspuns:

Mai... daca tu habar nu ai de stilul scriitorului Dostoievski, nu incepe cu crima si pedeapsa - nu o sa pricepi nimic pentru ca nu ai antrenament si tot ce e interesant si frumos o sa fie indescifrabil pentru tine.
Intra pe wikipedia, cauta lucrarile autorului - are si scurte povestiri, si incepi cu alea, ca sa ii intelegi stilul, apoi citesti un roman de dinaintea astuia, si abia apoi pe acesta.
Altfel, nu are niciun farmec si rost, nu o sa simti, percepi adevaratul sens al romanului, si ar fi pacat...