| anonim_4396 a întrebat:

Mircea Eliade era ateu, agnostic sau credincios? Nu-mi vine in cap acum cum cheama: statut nu stiu cum parca?

3 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Doar el stia; altii au facut presupuneri aproximative. dar fiecare suntem credinciosi; nu in sens religios

| Queenofpain19999 a răspuns:

Buna. Profesoara mea de limba romana a spus ca Mircea Eliade nu si-a declarat niciodata religia.

| RAY a răspuns:

Definitia ateismului nu era prea bine definitia, cred ca mai multe spre un ateism =lipsa credinteti in dumnezeu si agnostic =nu afirma ca stie ca dumnezeu nu exista dar in proportie de 95% credea ca nu exista