| RAY a întrebat:

De ce Ateu si nu Agnostic?

De ce Agnostic si nu Ateu?

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Mie imposibil sa cred intr-un creator absolut, logica nu ma lasa. "Ceva" imi spune ca totul trebuie sa aiba o explicatie rationala, fara supranatural(ocus-pocus, abracadabra, etc). Totul trebuie sa decurga normal, conform legilor fizice, atat in Universul asta cat si in alte Universe(asta in cazul ca ar exista si altele). Bineinteles, unii oameni de stiinta afirma ca in alte Universe legile fizice ar putea fi diferite, dar nici in cazul asta nu are ce cauta fantasticul(parerea mea).

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

De ce ateu si nu crestin?!

| Bot a răspuns (pentru EmaS):

De ce crestin si nu ateu?

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

De ce crestin si nu om fara vointa si imaginatie?

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Ce doresti sa scoti in evidenta: ca noi, crestinii, nu avem vointa si imaginatie? Avem si inca mai multa decat tine. De exemplu: tu ai destula vointa sa renunti la alcool si adulter?

| MishuD a răspuns (pentru EmaS):

Tu ai destula vointa sa te imbeti si sa te culci cu primul barbat care te excita cu adevarat trecand peste toate tabuurile crestine?
Demonstreaza'mi tu ca poti sa faci asta si promit ca nu mai fac nimic din categoria alcool/sex fix atat timp cat reusesti tu sa faci asta.

| EmaS a răspuns (pentru MishuD):

Oricine poate sa faca asta. Dar sa te infranezi este mai greu. Lumea cauta implinirea si onoarea in viata. Multi doresc sanatate, o pozitie importanta si faima. Unii se indreapta catre alcool, sex sau droguri, cautand fericirea si sensul vietii.Insa, ei nu gasesc ceea ce cauta. Insa, onoarea si bucuria pe care multi oameni le cauta, pot fi gasite doar cand ei pasesc in neprihanire, prin cunoasterea Cuvantului lui Dumnezeu!

| RAY explică (pentru MishuD):

Fara jigniri te rog

| Morrigan a răspuns:

Oamenii au crezut mereu in zei, ca era unu ca erau mai multi, mereu a existat o "entitate" superioara omului. nu pot sa sustin ca exista sau nu pentru ca nu am dovezi, si prin dovada ma refer la un lucru care sa convinga ambele parti.

ce nu a inteles nici un crestin de pe aici este faptul ca atunci cand un ateu ii cere o dovada a unui fapt pe care il sustine, se asteapta ca acesta sa ii explice pe "limba lui" nu cu citate din biblie sau fapte in care ateul nu crede. as spune "si invers" dar am vazut prea multi crestini aici care imediat cum le spui ca ceva din ce sustin ei poate fi dovedit prin 1001 de metode ca nu e asa, sar si spun ca ce scrie in biblie nu poate fi contestat

| ThatWeirdFuck a răspuns:

Ateismul se refera la ce crezi iar agnosticismul se refera la ce stii. Termenii nu se exclud, poti fi agnostic ateist sau agnostic teist.
Astea sunt doar niste denumiri, personal nu cred ca te poti denumi ateu 100% sau agnostic 100%, dar este doar parerea mea.

| Heartless562 a răspuns:

Ca sa nu o dau in definitii d-alea complicate
>Agnostic : Bai, e poate e un zeu acolo sus, poate nu...eu cel putin nu cred, dar nu am cum sa demonstrez ca nu e.
>Ateu : Bai nu e nici un zei nici unde, ce-ai?

(eu sunt ateu)

| vasilicalambru a răspuns:

Ateu si agnostic nu sunt disjuncte. Deci se poate si agnostic si ateu.