| moodyblues a întrebat:

Ateu sau agnostic?

Răspuns Câştigător
| edoru a răspuns:

@alexandra: Îţi propun o analogie: Atunci când eu afirm că sunt o acoladă tu mă consideri nebun pentru că vezi că sunt om, nicidecum o acoladă, mai mult acoladele nu gândesc. Acoladele nu fiinţează decât în universul nostru abstract pe care noi înşine ni-l imaginăm. Daca tu îmi vei spune că acoladele nu există, eu îţi voi raspunde că nu (mă) vezi (tipic religios, nu?). Dacă-mi vei spune că acoladele nu sunt decât în mintea noastră şi pe hârtie când avem nevoie de ele în matematică spre exemplu, eu am să-ţi spun că există acolade întocmai pentru ca avem nevoie de ele pentru a rezolva diversele probleme/dileme, dar dacă îmi ceri să-ti demonstrez că sunt o acoladă n-aş şti cum s-o fac altfel decât prin *necesitatea* unei acolade care să susţină existenţa, nu a acoladei însăşi, ci şi a mea. Şi, astfel, din nou m-ai considera nebun pentru ca tu ştii că un nou-nascut nu cunoaşte ce este o acoladă şi totuşi trăieşte, raţionează (în universul său îngust şi neexeperimentat) fără fi vitală acolada.
Altfel spus, îmi ceri, @alexandra, să îţi dovedesc că nu există ceva, cand tu nu ai dovezi (imuabile) care să arate ca există acel ceva. Nu este cumva o imbecilitate să căutam a nega ceva ce nu există? Lumina în care aşezi întrebarea vădeşte că agnosticul este cel îndreptăţit ca atitudine pentru că neputând împlini negarea se delimitează de aceasta, dar nu este agnosticul astfel ignorant (refuzând cunoaşterea - prin definiţie) şi făţarnic pentru a nu deranja pe ceilalţi şi a se păstra în graţiile tuturor taberelor?
Dacă te poti numi ateu mă întrebi, dar poti dovedi că există divinitate? Dacă poţi dovedi, atunci nu vei mai fi nici ateu, nici agnostic. Daca nu vei putea dovedi, atunci vei fi arogantă dacă te vei considera agnostic şi îndreptăţit dacă te vei considera ateu.
-"nivelul superior" nu există pe scara valorică decât cel stabilit de noi, oamenii; alt arbitru pentru limitele cunoaşterii nu există.

13 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Crestin.

| Parintele a răspuns:

Ateu. Pentru ca mi-e clar ce este un zeu si ce inseamna o religie, pentru ca apreciez munca omenilor si rezulatele acestei munci de care beneficiem din plin cu totii si nu astept nimic de la inexistenta.

Ca si fi ateu in primul rand trebuie sa apreciezi cunoasterea pana acolo unde a ajuns ea si sa nu ai impresia ca daca nu ai ajuns la pragul de ati insusi aceste cunostinte in totalitate nu esti ateu; pentru starea aceasta nu se dau examene. Depinde de tine si de atitudinea ta fata de toate daca esti ateu sau nu.

nony
| nony a răspuns:

Exista : extraterist? Nu? Naspa, atunci sunt. indiferent.

| edoru a răspuns:

Ateu.

| edoru a răspuns:

@alexandra: Da. Nu accept agnostic pentru că asta înseamnă să admit că există o limită/barieră a cunoaşterii şi aş deveni ipocrit dacă aş spune că acea limită mi-e cunoscută, iar dincolo de ea este altceva cunoscut, dar inaccesibil. Singura limită a cunoaşterii este ignoranţa, în rest cercetarea poate face minuni (din acelea adevarate).

| edoru a răspuns:

@alexandra: Nu eu sunt în mintea ta, ci ţi-am propus doar un alt cadru, iar acest cadru mi-a părut unul de bun simţ. Cândva, dar n-o să mai apucăm noi, umanitatea va domni peste omenire, în ciuda previziunilor sumbre, dar asta se va împlini când omul, această maşinărie biologică, se va dezice de promisiunile vădite deşarte de peste două mii de ani şi va crede în el însuşi ca responsabil pentru el însuşi şi pentru ceilalţi oameni din juru-i.
-mulţumesc pentru apreciere

Răspuns utilizator avertizat
| moodyblues explică:

Puteti da si argumente?

| moodyblues explică:

@edoru.de mult timp imi spuneam ca pentru a fi atee si nu pur si simplu aroganta trebuie sa ating vasta cunoatere pana la nivelul superior in care sa pot dovedi un negativ. daca nu sunt in stare ma mai numesc atee?

| moodyblues explică:

@edoru: Impresionant. Pot spune ca m-ai adus pe,, calea cea buna''. Multumesc.

| Alex >D a răspuns:

Poate atac pe careva cu ideea asta, dar e doar a mea ( bine a mai multora dar nu o zic toti happy. Sunt crestin, dar nu cred in Dumnezeu, biserica, Satana, popi ( mai ales ) si orice tine de religie. Pentru ca sunt pasionat de istorie, poate fi interesanta pe alocuri dar nu sa prosteaza 3 miliarde de oameni. Suntem in 2010 si noi credem in... fantome? Atatea descoperiri, idei, teorii si noi credeam ca ne-a facut Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Martian laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Liber cugetator.

Întrebări similare