| DarkShina5566 a întrebat:

Ni s-a spus la scoala ca dupa ce citim o carte este bine sa luam notite din ea (orice fel de carte). Intrebarea mea : ce fel de notite? Adica sa povestim pe capitole sau sa facem rezumatul, sa scoatem personajele si sa scriem cateva randuri despre ele?

Răspuns Câştigător
| WitchMya a răspuns:

Depinde... daca vrei sa ai un plan de idei mai amanuntit poti sa scrii pe capitole cateva idei, ceea ce cred ca ar fi mai usor, dar este si mult mai mult de scris. Mai usor in sensul ca este mai usor sa iti aduci aminte ceea ce s-a intamplat, dar poate fi si mai rau pentru ca poti scrie lucruri care nu sunt la fel de importante ca si majoritatea pe care le scrii.
Daca scrii despre toata cartea este mai scurt tot planul.
In afara de actiune poti sa scrii si despre personaje cateva cuvinte esentiale.
Poti sa scrii si despre locurile in care s-au intamplat diferite actiuni si poate -de ce nu?- si depre timpul desavarsitii actiunii.
Noua la scoala ne zicea sa facem rezumat pe toata opera sau sa o povestim.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este bine sa retii titlul si numele autorului. Apoi foarte pe scurt faci rezumatul(prezinti subiectul in vreo cinci fraze). Notezi pentru a retine numele personajelor principale, eventual cu o caracteristica mai importanta. Poti preciza de ce ti-a placut sau nu cartea.In final noteaza data si durata lecturii.Nu este nevoie sa depasesti o pagina A4.In clasele mai mari vei invata sa consemnezi si altfel impresiile de lectura.

| Northern a răspuns:

Buna ziua! Poti sa-ti notezi doar ideile principale, adica acele detalii pe care ai tendinta sa le uiti cel mai usor.O zi frumoasa sa ai!

| zuzualina a răspuns:

Rezumat

| Zippy a răspuns:

Cel mai bine era daca intrebai profesorul la scoala cum ar trebui sa iei acele notite. Dupa parerea mea cred ca ai putea face un mic comentariu pe momente ale subiectului in care sa caracterizezi si putin personajele.

| VannyFeiereisz a răspuns:

Eu aleg cartea, notez titlul si autorul intr-un caiet si in timp ce o citesc subliniez ceea ce mi se pare interesant, iar dupa ce o termin transcriu acele citate pe caietul respectiv. Ajuta foarte mult happy Nu are rost sa faci rezumat daca ai inteles ceea ce ai citit, odata parcursa lectura creierul acumuleaza informatiile si ti le vei aminti cand vei avea nevoie, sunt sigura.

| MyNameIsAna a răspuns:

Sa povestestesti pe capitole si rezumate, personajele, actiunile principale

| Theo293 a răspuns:

Sa scrii ce ti se pare mai esential, eu asta inteleg. big grin