| Artemisia a întrebat:

Help! trebuie sa fac proiectul pentru cercul de lectura.si facem in echipa! iar eu urasc munca in echipa, pentru ca nu iese niciodata cum vreau! eu citesc carti gen harry potter sau twilight sau jules verne, iar cei care sunt in grupa mea, vor sa le dau rezumatul de la cartea pe care am ales-o! eu as vrea sa citim toti cartea.plus ca nu stiu ce carte sa aleg, as vrea sa fie mai usoara, dar nici prea usoara, suntem clasa a 7 a.
m-am cam saturat de situatia asta, pentru ca trebuie sa facem si un fel de plansa cu imagini si rezumat si comentarii si mai nu stiu ce, dar ceilalti nu ma ajuta deloc, eu fac toata treaba...help!
i-am spus si la profa, iar ea a zis sa cadem noi de acord intr-un fel.
vreau sa mentionez ca eu sunt in grupa cu o fata si inca doi baieti, dar fata este proasta rau, iar baietii lenesi, ei bine eu acum oare ce sa ma fac?
eu citesc orice carte in cateva ore, dar ei...nici intr-o luna nu termina pentru ca sunt LENESI!

daca ati inteles ceva din tot ce am scris mai sus, va rog spuneti-mi niste sfaturi sau sugestii! please!

Răspuns Câştigător
| Mia a răspuns:

Refuza sa faci proiectul cu astfel de colegi. Spune-i profei ca poate sa-ti dea si 4 ca tot degeaba, tu vrei alta grupa care sa-si dea interesul. Daca esti o eleva buna, nu-ti va da 4, crede-ma.Eu intr-a 6-a am refuzat sa fac insectar. I-am zis profei ca n-are decat sa-mi puna 4 ca eu nu pot si nu vreau sa prind insecte.Si nu mi-a dat 4...big grin deci incearca! Sau spune-i ca tu vrei sa faci singura proiectul... Te pup.Sa-mi spui ce ai rezolvat pana la urma.Bafta!

5 răspunsuri:
| CarmenR a răspuns:

Alege altă echipă de colegi.

| Cori_7775 a răspuns:

Poi, ce sa zic, si eu am fost in situatia ta. Ai putea alege cartea Elevul dima dintr-a 7-a de Mihail Drumes si incerci sa le explici si sa i determini cumva sa citeasca aceasta carte, poate le-ar placea, cred ca e o carte accesibila. Succes!

| DennK a răspuns:

Ahh...munca in echipa...nu imi place nici mie

ma enerveaza cand ceilalti sta si eu lucrez.Prefer munca independenta.
Raspunsul meu:

spune-i dirigintei/dirigintelui tau/tale ca colegii tai nu lucreaza si nu coopereaza cu tine. daca nu te baga in seama nu este nimic:faci tu totul si mentionezi ca doar tu ai lucrat.
sper ca ti-am fost de ajutor.
Pa!

| madaa_9439 a răspuns:

De ce nu o intrebi pe profesoara daca poti face singura proiectul? Spune`i ca si in grupa asta tot singura l`ai face numa` ca s`ar alege inca 3 lenesi cu 10 din cauza ta.si nu iti convine sa primeasca altii laude datorita tie.
Daca nu accepta, lasa-i pe ei sa aleaga o carte, eventual prezinta`le tu cateva carti despre care ai vrea sa faci si spune`le ca daca nu le citesc si nu te ajuta, cu riscul de a se supara pe tine tu nu faci nimic pentru proiect si ii spui si profesoarei ca nu ai vrut sa muncesti singura.
alte idei chiar nu am dar oricum e tare urat cand profesorii nu se orienteaza la formarea grupelor(desi majoritatea fac grupele asa pentru ca "ii mai ridici si pe ceilalti 3 colegi un pic"). succes