| RoxyRoxana200 a întrebat:

O ramas la Iasi sau a ramas la Iasi?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Ma fata tu chiar esti batuta in cap? Ai pus aceeasi intrebare de zeci de ori dar in forma diferita. Chiar nu poti odata sa intelegi CA NU EXISTA FORMA PENTRU TRECUT CU O? E o chestie regionala dar nu e considerata ca fiind corecta in romana academica.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu niciodata nu am auzit de O ramas la Iasi si vorbesc si in dialect ardelenesc,bănățean,dar asa ceva nu am auzit, a ramas la Iasi, eu am ramas,tu ai ramas, noi am ramas, voi ați ramas, noi vom ramane, tu vei ramane, ea a ramas undeva pierduta in spatiu

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

laughing laughing laughing A plecat, sau aplecat?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce pui aceiasi intrebare de n ori? Corect e cu a

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Corect este "a ramas la Iasi" insa oamenii din zona aceea vorbesc cu o, ceea ce nu e corect.Asta este, adapteaza-te.Singurii care vorbesc limba romana corect gramatical sunt muntenii.Meriti"a doua sansa"

| nirocino a răspuns:

Nu a ramas la Iasi, a luat trenul de Bacau!
The End.

| StefanWass a răspuns:

Mai du-te pe la scoala, ( a plecat ieri, s-a dus la Botosani sa stii )

| SticlaFaraDop a răspuns:

Bai fetițo... Ești bătută in cap cu lingura lu' bunica-ta de făcut dulceață sau ce ai, estea a nu stiu cata oara când pui aceeași întrebare? Du-te la școală si învăța! Ce pui o întrebare de atâtea ori? Înțeleg o pui a 2 a oara, a3 a, dar deja ești culmea! Doamne de ce mi-am pierdut 2 minute din viață pentru a-ti explica tie ca ești "turca" ca sa nu zic pe românește....acum parca vad ca pui ceva gen ce înseamnă "turca"!hee hee))