| AleAnyo a întrebat:

Paionatii de lectura si de filme, pe unde sunteti? Am nevoie de voi big grin Legata de patru serii de carti:
- Cartile Inceputului, John Stephens
- Maximum Ride, James Patterson
- Instrumente Mortale, Cassandra Clare
- Secretele Nemuritorului Nicholas Flamel, Michael Scott
Cartile Inceputului, dupa cate stiu, are trei volume: Atlasul de Smarald, Cronica Focului, iar a treia inca nu a fost tradusa in limba romana (The Black Reckoning). Le-am citit *devorat, hm* pe primele doua, dar nu mai aud nimic de al treilea volum. Stie cineva daca il vor traduce pana la urma si in Romania?
Maximum Ride, cam aceeasi poveste. Nu pot gasi decat primele trei volume traduse. Din cate stiu, sunt in total noua. Ramane aceeasi intrebare ca si mai sus.
Despre Instrumente Mortale (Orasul Oaselor, Orasul de Cenusa etc) stiu ceva mai mult. Am inteles ca de la volumul al saselea nu vor mai traduce in Romania. Stie cineva de ce?
Secretele - ati prins ideea -, dupa cercetarile mele ar avea tot cam 6-8-9 volume (undeva pe-acolo), dar din nou, nu am putut da decat de primele doua: Alchimistul si Magicianul. Nu am putut gasi prea multe detalii nici pe site-urile in limba engleza. Stiti ceva despre asta?

Cat despre filme, vreau sa stiu in special de Maximum Ride. Am citit pe spatele cartii ca a fost facut film in 2013, dar nu e nicaier pe internet, nici trailer macar. Apoi am vazut ca ar fi iesit acest film anul asta, 2016, dar din nou, nu dau de el pe nicaieri si nici de trailer. Ma poate ajta cineva cu ceva informatii?

Daca aveti informatii de filmele care succed Orasul Oaselor, sau chiar de posibile filme dupa Cartile Inceputului, va rog, nu va sfiiti sa dati detalii. Idem pentru Secretele Nemuritorului Nicholas Flamel.

Orice informatie cu privire la cele de mai sus este primita si asteptata cu caldula si iubile si lespectul si admilatia mea vesnice. big grin puppy dog eyes