| IonutPetre12 a întrebat:

Pentru cei care au citit Crima si pedeapsa, cum vi s-a parut finalul? Ce vrea sa insemne partea cu evanghelia mai ales, pe care o avea Raskolnikov langa el?

Răspuns Câştigător
| Clytia a răspuns:

Am citit-o si eu acum vreo două luni. Mi-a plăcut finalul, e plin de semnificații, specific Dostoievski de altfel. Evanghelia pe care Raskolnikov o avea la închisoare sugerează dorința de pocăință, de iertare de sine. Faptul că realizează într-un final iubirea pe care i-o poartă Soniei, duce la o regenerare treptată, un nou început, un viitor frumos pe care cei doi îndrăgostiți îl vor avea.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

La final am plîns pînă azilaughing