| Fantaspirit a întrebat:

Pentru fobie sociala ce carte îmi recomandați și meditații? ( Nu am bani sa merg la psiholog) Ce alte chestii ajuta in a combate aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca te ajuta cărțile.Degeaba citești ceva ce ști și tu deja ca ar fi ok sa faci dacă nu poți sa faci.
Trebuie doar sa te adaptezi.O sa ai situații în viata în care nu vei avea încotro și va trebuii sa înfrunți temerea.Iti spun din experienta.

| Fantaspirit explică (pentru Freya1):

Se manifesta fizic nasol și nu prea pot tot timpul, daca nu s-ar manifesta fizic așa de rău ar fi fost cu totul altceva, e o spaima nejustificată care te paralizează de abia poți să mai mergi pe stradahee hee In momente de stres e mai severa, dar la mine stresul e omniprezent că am multe probleme

| Freya1 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Am anxietate sociala și știu despre ce vorbești.Si mie mi se manifesta fizic și e nasol, dar nu prea am ce sa fac.
Spre exemplu perioada asta am de făcut niște controale la medic periodic și sunt efectiv terifiata la interacțiunea cu ei, cu asistente, cu infirmieri, cu alți oameni ce așteaptă la rand pe lângă ca am eu deja ale mele.
Pățeam asta si in școală de aceia lipsea foarte mult și mai târziu când îmi cautam de munca.Sa îți fie rau de la stomac, sa te doară burta, sa îți tremure mâinile, sa transpiri etc e foarte nasol.Eu una nu am reușit sa scap de chestiile astea citit despre asta, sau doar dacă mi se spunea" fa asa".Eu pur și simplu trăiesc cu asta și o iau ca atare.Cat pot ma feresc de situații aiurea pentru mine, cât nu, le înfrunt.

| Fantaspirit explică (pentru Freya1):

Draga de tine happy Mă gândesc că ai aceste simptome luând tratament? Sau nu iei tratament? ( pastile) când mergi pe strada la magazin,catre munca zilnic singura nu ai probleme? Cum ai reușit să nu mai iei in calcul părerile celor din jur care te văd cand te simți rău? Eu de asta nu pot scăpa,gândul acela că sunt observat și catalogat ca fiind nebun,dar din păcate am fost observat că la mine fizic se manifesta îngrozitor,tot corpul mi-o ia razna și se vede și pe chip că sunt panicat,crispat nu pot controla nimic când mă ia,trăim într-o țară unde ești judecat și barfit daca te vede cineva vulnerabil,daca trăiam într-o țară mai civilizata nu ne mai gândeam că părere își face lumea de noi și cum ne considera,am fost în câteva țări și nimeni nu se uita pe mine desi și acolo aveam câteodată probleme ca d ieșeam afara,la noi daca observă că ai probleme de astea imediat ești barfit și judecat și când te vad pe străzi cei care te știu se uit pe tine ca la un criminal,tu știi acest lucru că ai fost observat de lume și acest lucru mai rău îți intensifica anxietatea și atacul de panica când te uiți la ei. Cred că o să le spun ce am că eu nu pot controla,se vede cu ochiu liber că am probleme laughing Cred că de la un stres posttraumatic sa declanșat,ea era acolo dar nu îmi afecta așa grav viața,era de multi ani,cred că orice făceam oricum ajungeam la așa ceva,suntem predispuși genetic,e greu sa poți accepta sa trăiești toata viața cu așa ceva care te chinuie într-un mod oribil când ieși din casă,e greu sa te impaci cu așa ceva,sincer nu cred că o să mai scăpăm de așa ceva,eu o sa vad daca o sa iau și sinuciderea in calcul că nu pot trai așa la nesfârșit,sper sa găsesc un tratament ok că nu mai seamănă deloc cu omul care eram când nu aveam probleme,m-a izolat complet anxietatea asta decât să trăiesc așa îmi pun capătul mai bine,nimeni nu merita să treacă la nesfârșit prin așa ceva,eu am multe probleme și de aia nu trece,multi factori declansatori,multe pierderi in viața iremediabile,sunt singur nici familia nu îmi e alaturi,de fapt mi-a fost am fost plecat pe dincolo dar am sters-o de acolo,m-am simțit ca un străin și că nu sunt apreciat și m-am refugiat in singurătate,tot la singurătate trag, am ajuns sa urăsc oamenii, asta fiindcă am întâlnit numai fiinte abjecte in viața care mi-au făcut numai rău. Daca lupti cu așa ceva fara tratament ești o persoană puternica, un exemplu happy
Mulțumesc de răspuns, îți doresc multa sănătate big grin

| Freya1 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Nu i-au tratament.Nu am vrut sa iau pastile pentru ca în general provoacă dependenta și nu toate fac și ceva.
Eu acum stău in afara orașului și aici da,e aiurea sa mergi la magazin sau pe undeva pentru ca toată lumea te cunoaște și vrea sa interacționeze cu tine.Dar când merg în oraș ma simt super ok,pot sa traversez orașul ca nu am treaba pentru ca în general oameni își vad de drumul lor,de problemele lor și exact pe asta ma și bazez. Daca nu sunt îmbrăcată mai ciudat, sau sa am ceva ce sa ma scota evidenta gândul meu e ca fac parte din mulțime și nu sunt observata. Evit sa ma uit la oameni ca sa vad dacă se uita la mine și am simt mai ok.Da, e greu sa cer chestii de la vitrina cu mezeluri spre exemplu, ca e pe sute de grame, kg, trebuie sa explici etc dar în general sunt ok.Cand am ceva de făcut (un interviu, un mers la medic etc) acolo am stări ciudate, dar dacă sunt observata ma scuz și explic ca am anxietate sociala și oameni tind sa te mai liniștească dacă îți recunoști problema.
Eu sunt judecata mai mult de cei din neam (veri, unchi, cumnati etc) ce ori nu știu ce e anxietatea, ori le place lor sa creadă ca am ceva personal cu el.
Și eu știam pe cineva căruia ii era frica sa nu leșine în public, și din cauza asta i se făcea și mai rău.Cred ca și asta e un factor,gândul ca te faci de ras,gândul ca ești diferit,ca toată lumea se uita la tine.
Încearcă atunci când te ia starea aia urata, măcar când mergi undeva pe strada, sa te gândești la ale tale, sa te gândești ca ești singur și sa eviți sa te uiți la oameni.Te duci în treaba ta cu gandurile tale și automat vei observa ca nici celor din jur nu li se va părea nimic anormal la tine și vei scăpa de starea aia de : sunt văzut, sunt vizat, se va rade de mine, sigur fac ceva greșit etc.Macar de atât sa scapi ca să poți sa faci niște plimbări relaxante când te simți constrâns sau stresat, ca ajuta mult.

54 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cărțile nu ajută. Ce combate această problemă este să nu decizi tu că ai alea alea.

| Fantaspirit explică (pentru sadrian46):

Așa este, oricum nu pot scăpa de ele când vreau eu sa dispară

| Drimmero a răspuns:

Nici acum nu ai gasit elixirul fobiilor sociale, Brunito?

| Fantaspirit explică (pentru Drimmero):

Cine e brunito? Mă confunzi, eu sunt nou pe aici.

| Drimmero a răspuns (pentru Fantaspirit):

Si eu sunt miliardar, oh... wait.
Te dadusem disparut. Bine sanatos?

| Fantaspirit explică (pentru Drimmero):

Ce ai mai omule ești bine? laughing) Eu sunt nou pe TPU nu știu despre ce naibii vorbești, nici nu te știu ca user nu mai delira că nu știu despre ce vorbești, serios! Faci o confuzie, sper că ești ok.

| Celcestietot a răspuns:

Poate o terapie de grup ar fi buna.

| Fantaspirit explică (pentru Celcestietot):

E greu sa supraviețuiești într-o lume de cocalari,bețivani și drogați,scandalagii când ești diferit, tara asta e plina de bombardieri, încrezuți și încrezute, sa fii un om bun e un blestem crunt, sa fii diferit. Ar fii dar nu gasesc oameni de genu, mi se pare o umilință ieșită din comun că am așa ceva că eu eram un tip dat naibii, inspiram respect și frica acum sunt doar o umbră a ceea ce am fost.

| Celcestietot a răspuns (pentru Fantaspirit):

Poate o sa gasesti. Imi pari oricum o persoana care isi face repede prieteni.

| Fantaspirit explică (pentru Celcestietot):

Daca nu aveam problemele astea îmi făceam da, și tu pari la fel, sper sa îți găsești o iubita pe placul tau, asta făceam și eu daca nu aveam anxietate toată ziua dupa mânze laughing

| Celcestietot a răspuns (pentru Fantaspirit):

Incearca sa mai cauti, niciodata nu e tarziu. Ai dreptate in privinta mea, dar trebuie sa mai exersez putin in privinta unor aspecte ca nu sunt perfect si nici nu caut asta happy

| ROB3RT89 a răspuns:

Nu iti trebuie nici o carte si nici psiholog, asta daca nu vrei sa dai banii aiurea si sa pierzi si timp.
E ca si cum ai citi o carte despre cum sa conduci o masina.
Inveti teorie si te bate practica.
Incearca sa faci in fiecare zi ceva nou si sa iti invingi temerile, sa iesi din carapace cum s-ar zice.
Succes!

| carevaescu a răspuns:

Problema ta nu e la nivel conceptual. Asa ca mai multa teorie si mai multa izolare (meditatii) nu te va ajuta.

Înțeleg ca te mai descuri uneori. Asa ca cel mai bine te expui din ce in ce mai mult. Treptat te vei obișnui

| CleanHeart a răspuns:

Carti de dezvoltare personala dar trec puțin peste cărți și îți recomand să infrunti direct problema, vorbește, simte emoțiile și cu cât faci asta, cu atât o să te acomodezi, când apar emoțiile negative sa îți aduci aminte că doar începutul e greu așa că lasă puțin cărțile și pune in practica prima data chestia asta care oricum se află și în cărți.

| Fantaspirit explică (pentru CleanHeart):

Nu știu cu cine sa mai vb că majoritatea bârfesc ce discut cu ei, sa uratit rău lumea asta nu mai poți vb ceva cu unii că repede transmit informația tuturor, chestia e că aș vorbi dar sunt foarte chinuitoare simptomele așa că de multe ori nu pot, e o anxietate severa nu una care îi poți face fata și să ieși oriunde fără nici o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand calduros activitatile artistice in comun, exersarea in fata oglinzii limbajului verbal, cercuri sociale, chiar si socializarea in mediul online este benefica pentru tine. Fa-ti curaj si vorbeste cu incredere!

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

In magazine nu am probleme sa vb cu persoane random, doar pe străzi, pare a fii agorafobie nu știu exact dar simptomele fizice nu îmi permit să fiu eu însumi sa mă las cunoscut că trăim într-o lume în care ești judecat pentru orice, mai ales pentru acest lucru. Mersi pentru răspuns, este unul folositor happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand cartea "Psihologie sociala" de Martin Muller, Iti recomand calduros activitatile artistice in comun, exersarea in fata oglinzii limbajului verbal, cercuri sociale, chiar si socializarea in mediul online este benefica pentru tine. Fa-ti curaj si vorbeste cu incredere!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sufăr de anxietate socială. Nu știu dacă s-a transformat de-a lungul vieții în fobie, dar știu că și la mine e crunt uneori. Însă în ultimul timp la mine s-a estompat.

Îți las aici remediul meu nr 1. happy Eu nu ies fără căști și muzica la maxim. Și pun muzică în funcție de starea de pe stradă. De exemplu dacă trec printr-o mulțime și simt că sunt între lei și eu trebuie să le fac față, parcă ar suna o melodie gen Bon Jovi This is my life/Guees Who Tot mai sus, eu doar am dat un exemplu cam ce muzică să asculți când treci printre lei, adică una care să te facă să scoți și pumnul dacă e nevoie ori să ții umerii ăia drepți și privirea de ucigător pe stradă. happy
Apoi dacă e ceva mai liniște dar mă cuprinde un fulger din stomac/creier/inimă și o palpitație, pun ceva pe peace, în cazul meu un BTS mai trist ori nostalgic, ca să o dau și pe românește, ar merge parcă un Străzile din București, dar am uitat cum îi chemau pe artiști. happy

Revin pe subiect că simt că am divagat. laughing))
Îți las aici și ce exercițiu mi-a zis psihologul să fac, dar pentru mine una e cam apă de ploaie. happy
Aaa și pregătește-te că urmează romane. E subiectul meu favorit/urât. laughing)) Și clar în care mă regăsesc, deci am multe de prezentat happy de la teorii la exerciții.

Deci psihologul mi-o zis așa : Ca atunci când îs pe stradă și apare pericolul în aria mea vizuală, să respir și inspir, numărând fiecare respirație/inspirație. Era ceva cu 2-4-6, parcă. Adică respiri-1, expiri-2, respiri apoi mai intes și numeri 1, 2 la o inspirație, în final la 3, 4 scoți aerul inspirat.
Ooo, să te ții, la 3 laughing) să vezi că o să atragi și mai mult atenția asupra ta, când o să te apuci să uuhhh, pufff laughing) omg, să vezi când o să-ți țugui buzele ca să pufăi și o să-ți umfli/sugi burta de la aer laughing)) mie mi s-a părut creepy laughing)) dar atunci la început când mi-a prezentat exercițiul psihologul, m-am conformat și l-am efectuat. happy Creepy, nu alta.

Argumentul ei, cu exercițiul sau orice artificiu ai efectua când te hiperventilezi prin public este ca să păcălești creierașul de la a se mai gândi la cei care oricum, sincer, din proprie experiență îți spun nu se gândesc la tine. laughing)) Adică am văzut oameni tot mai distanți, fugari, orbi, muți și stresați cu ale lor. Dar mna, la fel ca tine și eu gândesc deci nu e ceva ce vrem noi să gândim, ci creierul nostru prost gândește așa. Ceea ce ține de noi, este să le ținem în frâu. Se spune că anxietatea și fobia nu va pleca niciodată complet de la oamenii care o dețin. Adică se spune că ea ori prin munca persoanei, ori prin pastile și terapii, se mai estompează, poți să o scazi colosal, dacă te lupți, dar ideea este că să nu-ți faci vreo speranță că de mâine nu o s-o mai ai. Poate o să o ții în frâu 5 ani, 5 ani te duci unde are chef mușchiul tău, fără nicio minimă protecție dar apoi dintr-o dată după 5 ani, booom, te-ai trezit într-o dimineață, paralizat la propria casă, pandemic prin jurul casei, deoarece scorpia te atacă. Atacul poate fi cu scop, ceva traumatic sau triger ți-a amintit de trauma ta aia pui, aia prima pe care ai experimentat-o undeva demult, în copilărie și te-a făcut să te alegi cu fobia socială sau pur și simplu din nimic, i s-a făcut dor după 5 ani de absență și voia să te viziteze, *** asta. laughing)

Mai las aici alte exerciții care mă ajută pe mine, pe stradă să supraviețuiesc happy

Ador să car. Sincer când car, simt că se aplică mai mult explicația psihologului cu păcălirea creierului decât uhhh și pufff. laughing))
Cărând ceva, am mâinile ocupate, deci creierul meu se concentrează clar pe mers să nu mă împiedic, pe ținut bagajul și uit de ei. Deci altfel spus te mobilizează cumva. Iar ce explicație am mai găsit eu în cărat, e că atunci când cari, transmiți creierului tău că TU AI UN SCOP iar asta face creierul să se centreze pe scop, ăla de a duce undeva ceva și el e ocupat să se mai gândească la faptul că lui îi e frică în mulțime.

Deci poate de aici deducem ideea principală, SĂ OFERI UN SCOP CLAR MEREU CREIERULUI TĂU CÂND AI FOBIE SOCIALĂ SAU CÂND TE PLIMBI ALONE PE DRUM.

Acum nu știu cum stă treaba în cazul tău la fobia asta, adică nu știu dacă tu o resimți doar când ești alone pe drum sau și când ești într-un grup?

Eu spre exemplu, nu am un pic de anxietate/fobie socială, atunci când sunt cu un antjuraj/cunoscuți. Niciodată. happy Deci dacă se aplică și în cazul tău, e cel mai bine să te apuci să cari lume după tine, dacă ești un lup singuratic/ă, atunci ar fi cazul să angajezi un om, why not, să devii un deschizător de drumuri poate pentru înființarea unui astfel de job happy un om care să te urmărească peste tot în public, o umbră a ta. Iar în cazul acesta chiar o făcut Netflix un serial cu un copil care suferea exact de această scorpie și el făcea ore acasă, iar psihologul venise cu ideea de a-i da copilului un câind suport pe care să-l care veșnic după el. Tu poți achiziționa sau închiria chiar un om. După ce scriu astea, mă gândesc și eu serios la o nebunie de genul. Poate ar fi cazul să dau și eu un anunț pentru un astfel de angajat. happy Revin în altă postare cu denumirea filmului și cu ceva titluri de cărți, pe care le mai am în bibliotecă pe tema aceasta. happy

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Dar tu nu ești rosalia? Marfil31?
Ce răspuns ai dat rolling on the floor mor laughing ești superba big grin love struck laughing
Sunt lupul singuratic,și da,merg mai mereu singur peste tot,nu mai am prieteni happy cu unul mă certam din chestii absurde,dar oricum nu evoluam umblând cu el,mereu aceași rutina o aveam când ieșeam,mergeam în același locuri de zici că eram in matrix,înainte se întâmplă să mergem în cluburi sa ne dam la fete,eu eram mișto înainte dar problemele vieții mi-au pus stop smecheriei,bine nici acum nu mă las, am momente când sunt okeish dar sunt și o putoare laughing
Da, aștept și eu să îmi spui denumirea filmului, ce personalitate mișto ai laughing ești o dulceață! E super norocos cine te va avea de iubita asta daca nu cumva ai deja unul, ești nebunaticahee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Aoleu :/ laughing)) alții care sunt paranoici, că aș fi Rosalia. happy Dacă TPU m-ar lăsa să modific profilul meu, așa cum am observat că-i lasă pe alții :/ m-aș fi prezentat ca eu, cea mai reală persoană, adevărata eu, și nu, nu adevărata Rosalia laughing) dar TPU ăsta are niște conturi deschise cu mine se pare și nu vrea să le închidă, ori asta, ori e Violeta bossa lui TPU și mă sabotează de acolo din spate ca să nu-mi schimb contul. :/ laughing))) Altă explicație nu am. laughing)))

Revenind, da, stai să le caut laughing))

Ciuuudat că spui că ești lup singuratic, dar totuși ai fost prin cluburi laughing) credeam că lupii singuratici ies doar noaptea pe lună plină, dar în pădurea pustie sau pe ulița pustie și nu în cluburi, dar na, acum fiecare are o excepție de la regulă. laughing)

Cât de iubiți s-au dovedit a fi toți broscoi așa că s-au înecat săracii în lacul vieții, s-au dus. Deci nu, sunt declarată lupoaică singuratică. Dar din aia care stă în pădure, vorbește cu copacii, iarba și gânganiile pământului. laughing)))

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Pai înainte aveam multi "prieteni" eram șmecheraș, puțin timid eram ce e drept dar eram foarte ok, eu am avut de toate in viața, iubite, distracții, orice ce are un om normal dar depresia și anxietatea m-au izolat și schimbat mult în rău. Daca eram ca înainte nu stăteam eu pe aici nici 5 minute pe platforma asta
Semeni cu ea puțin la stilul întrebărilor postate, la câți ciudați sunt pe aici nu m-aș mira, multi au conturi multiple.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Tu cam ai avea nevoie și de un exorcist, ai demoni in tine laughing Zici că ești fiica lui Florin Piersic cand incepi sa vorbești nu mai ști să pui frana rolling on the floor ești o nebunatica simpatica și ai un vibe mișto
Eu îți doresc succes in ati găsi copaci cu care sa stai la un taifashee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Auchhh laughing) am fost băgată în oala ciuuudaților acum laughing) Păi da, la asta semănăm și chiar credeam că suntem amice TPUiste happy dar Rosalia a decis să-mi dea ignore happy Deci de ce mi-aș da ignore, singură de pe un cont pe un alt cont? happy N-are sens laughing dar uhhh, îmi cam place misterul ăsta care planează asupra mea. În sfârșit ruga de a avea mister în viață, mi s-o îndeplinit. happy
Deci Rosa nu sunt, amuzant e că nu sunt nici Patricia, dar asta e. laughing))
Dar nu înțeleg ce au toți cu "statul pe TPU"? :/ Adică voi oamenii aveți cont aici și după spuneți că "eu nu stau aici" asta nu-i doar pentru tine, e valabil pentru tot TPU ăsta. Ne-am făcut cont, ne asumăm și statul pe aici. Că e doar de dragul atenției, că e de dragul socializatului, că e de dragul cuiva happy vreunui cont și al omului din spatele contului happy că e de dragul salvatorului din tine și vrei să sari cu sfatu', că e de dragul lenei și a pierdutului timp, toți locuim, dragilor, în localitatea TPU laughing)) așa că haideți să ne asumăm. Mă poți înjura acum că am spus adevărul. happy Dar simțeam de la o vreme să-l spun. happy

Acum revenind, ai anxietate de nu de mult? Eu știam că anxietatea sau fobia socială se cam formează în copilărie, adică acolo trebuia să ai o traumă și pe baza ei îți formai cumva anxietatea sau fobia, mai ales fobia. Adică anxietatea este mai mult o stare și se tratează cu pastile de obicei, și ea provine de la creier, adică dacă ai anxietate e posibil ca creierul tău să fabrice greșit niște substanțe în creier și atunci apare ea, anxietatea și dacă zici că a apărut recent e mai posibil să fie anxietate decât fobie. Iar dacă este anxietate, dar una destul de pronunțată și nu mai găsești resursele necesare poți să încerci chiar și la psihiatru. Adică dacă e strict de substanțele din creier, poți să le echilibrezi lejer cu un tratament adecvat.

Dar dacă este fobie, fobia nu se tratează cu pastile, psihologii susțin că SINGURUL REMEDIU AL FOBIEI este PUNEREA ÎN FAȚA PERICOLULUI CARE A DECLANȘAT-O.
Adică dacă noi cu fobie socială, ne e frică, ne fac temători, publicul, oamenii în carne și oase și mulțimile de oameni, noi ca să scăpăm de această teamă/fobie trebuie pur și simplu să STĂM ÎNTRE OAMENI, SĂ NE EXPUNEM. Eu îți spun doar ce au spus alți psihologi și teoria. happy
Deci mai ales dacă ai zis că erai cândva Făt-frumos din realitate, trebuie să faci pași tot către acea realitate pentru a scăpa de ea, de fobie.

Aaa, cred că am uitat să-ți mai spun încă un mecanism pe care îl folosesc eu. Deși da, nici eu nu prea am cum să-l folosesc mereu deoarece nu prea călătoresc, însă mi se pare ok și tehnica asta, dacă poți fi toată viața nomad cumva. laughing
Eu spre exemplu resimt fobia socială, mai mult în orașul meu și în zonele mele cele mai cunoscute, decât atunci când mă duc la București sau într-o excursie, în cu totul alt loc. Explicația iar nu știu să ți-o ofer, dar poate te ajută și ideea asta. Dar ca să o pui în aplicație, ar trebui să fii veșnic nomad. Anul și orașul sau chiar anul și noua țară. Iar așa ceva este mai greu posibil. Nu imposibil, dar nici ușor. happy

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Nu am la cine să merg, sa călătoresc, mă primești tu la tine?hee hee Putem vorbi amândoi cu copacii daca vrei, pentru tine sunt dispus să o fac și pe asta. Nu cred că ești rosalia ci un fenomen al naturii, ești adorabila cu fiecare pe care îl dai, simt că ești o fata super. Am zis că mai mult mă ia când mă duc pe o stradă de lângă mine, când merg in alte părți e mai ok parca dar tot resimt. De vreo 6 -7 ani am nu mai știu exact. Am avut o trauma dar nu in copilărie, sau soc nu mai știu ce era. Mulțumesc frumos pentru răspunsuri, Dumnezeu sa te binecuvânteze și să te vindeci de toate problemele că pari a fi o tipă mișto, de viață și plin de dinamism.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Dar cine ești daca nu ești Patricia?rolling on the floor Ce harneala ai in tine laughing cică nu poți să îți schimbi nicku' laughing și când te-ai trezit era dimineață? laughing
Nu te injur ca nu am de ce, eu dau block daca mă enervează cineva

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

I-am găsit! happy Mulțumesc de compliment, dacă se vrea a fi un compliment. laughing)

Spor și ție la calmarea fobiei sociale! happy

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Ce ai găsit filmul său un nou copac cu care sa discuti? Este un compliment uite îți dau și un pup kiss laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ajută-te singur în caz de anxietate socială - Radu Vrasti

Cum să vă controlați anxietatea înainte ca aceasta să vă controleze - Dr. Albert Ellis

Refuzați să vă provocați nefericirea pentru orice - Dr. Albert Ellis

Cum să ne eliberăm de frica de ceilalți (Tracul/timiditatea/inhibițiile/fobia socială) - Cristophe André și Patrick Légeron. (Ed Trei) Asta mi s-a părut cea mai frumoasă, deși eu când am citit-o mai în copilărie, nu mi plăcea cine știe ce, deoarece dă multe exemple din situații reale sau chiar de la clienții unor psihoterapeuți. Atunci mi se părea boring, atunci voiam să aud teorii, dar acum văzând cât m-a afectat și pe mine de-a lungul existenței, chiar o recomand și mi se pare cea mai bună, acolo vezi, mă rog, citești pe viu, că încă o jumate de planetă se confruntă cu exact aceeași problemă ca a ta, iar cel mai ok lucru mi se pare că se prezintă niște cazuri și mai grave (oameni care sunt imobilizați la casă, oameni care așteaptă ora perfectă de pustie pentru a ieși să-și facă piața și multe alte nebunii) încât te face să ți dai seama că poate problema ta, nu este cea mai gravă, că și chiar în situația noastră, a omuleților cu fobie socială, se pot întâmpla cazuri mai grave happy

Spor la citit!

Revin și cu titlul filmului când oi accesa Netflixul. happy

Dacă din întâmplare mai găsesc alte cărți prin casă pe acest subiect îți las lista pe TPU. happy Am prea multe ca să mai știu pe unde bântuie cărțile mele. laughing)

| DovleacTurbat a răspuns:

Câți ani ai? Nu ai ce sa faci cu psihologi, psihiatri, poate chiar și o schemă de tratament.

| Fantaspirit explică (pentru DovleacTurbat):

32. Am luat multe tratamente și tot nu m-au ajutat, acum o sa caut un alt medic, alt tratament.

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Fantaspirit):

De unde ești? Caută ți un medic bun, discută și îmi spui și mie cat te costa. Te ajut și eu.

| Fantaspirit explică (pentru DovleacTurbat):

Nu ai cu ce să mă ajuți mister că psihiatru mi-a zis că am nevoie de 2 ani la psiholog să scap de așa ceva laughing sa iau tratament imi permit happy

| EliLeli a răspuns:

Iti recomand sa faci sport in aer liber, alergari, multe plimbari, role, bicicleta etc si sa nu te gandesti deloc la cei pe langa care treci (macar o perioada) si-asa nu e ca si cum conteaza cineva foarte mult. Ii doare-n dos de tine, de ce-ti bati capul si te stresezi? Dar sportul face bine, creste nivelul de serotonina.

| Fantaspirit explică (pentru EliLeli):

Fiindcă îmi tremură tot corpul și se observă,la fata par speriat laughing lumea te poate face nebun sau handicapat când te vede așa pe strada,ai noștri au un IQ mic sunt superficiali știu doar să judece fara să știe ceva despre un lucru.
Eu sunt sigur că dacă mulți ați avea ce am eu nu ați avea curaj singuri să ieșiți din casă laughing nu ai cum sa nu tii cont de lume când ai probleme așa de serioase tot timpul de ani de zile nu toate tipurile de anxietate se manifesta la fel unele te distrug așa de severe sunt,de unde vina frica asta de oameni naibij știe,am auzit că la cortex e problema când ai anxietate sociala, ce dezechibre s-au modificat acolo naiba știe, dar se manifesta foarte urat nu vreau sa îți imaginezi așa că nu am cum sa nu tin cont de lume mai ales că sunt văzut de oamenii din zona, deja au observat nu mai am ce face mi-a fost imposibil sa maschez simptomele, dar le vad iar și iar și asta parca mă distruge laughing

| EliLeli a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pari ca ai citit deja multe carti daca stii toate astea fara sa fi mers la un specialist. Nu cred ca stim despre asta mai multe decat tine.

| Fantaspirit explică (pentru EliLeli):

Cum de ai ajuns la deducția asta că am citit mai multe decât voi? In ultima vreme mă uit pe tiktok la live-uri nici nu mai știu cum arată o carte laughing

| EliLeli a răspuns (pentru Fantaspirit):

"nu toate tipurile de anxietate se manifesta la fel unele te distrug așa de severe sunt, de unde vina frica asta de oameni naibij știe, am auzit că la cortex e problema când ai anxietate sociala, ce dezechibre s-au modificat acolo naiba știe"

de aici am tras concluzia. Daca nu ai mers la specialist si nu ai citit, de unde stii ca sunt mai multe tipuri de anxietate si ca se manifesta diferit? Ori te duci la un specialist, ori iti bagi picioarele. Nu se poate sa te ajutam noi, nu avem cum, chiar daca am fi citit foarte multe despre subiect.

| EliLeli a răspuns (pentru Fantaspirit):

Uite, mai bine citeste asta: https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/anxietate-sociala

din care ce urmeaza e foarte important:
"Diagnostic și tratament

Este esențial ca o persoană ce prezintă simptome de anxietate socială să se adreseze unui medic pentru o evaluare psihologică. Psihoterapia și medicația anxiolitică și antidepresivă, conjugate, sunt cele mai eficiente tratamente."

Incearca sa-ti rezolvi problema asa cum trebuie. Repet: Nu te putem ajuta!

| Fantaspirit explică (pentru EliLeli):

Draga mea ( mă gândesc că ești fata) am încercat ogramada de tratamente puternice și nu m-au ajutat,chiar crezi că nu m-am dus și nu știu în ce situație ma aflu? La psiholog nu îmi permit că ședințele sunt foarte costisitoare,că acolo m-aș fi dus de mult. Încă nu mă dau bătut o sa merg la un alt medic sa urmez alt tratament,dar sunt slabe șanse să scap daca in atâția ani nu am scăpat,am rezistenta la tratamente,e cronica anxietatea. Îți mulțumesc oricum pentru efortul depus, chiar apreciez, dar eu știu toate demersurile nu sunt prost, și da am studiat puțin despre așa ceva, dar la un nivel rudimentar.

| EliLeli a răspuns (pentru Fantaspirit):

Tu ai pus intrebarea. Eu iti spun, cu cea mai mare sinceritate ca aici, pe TPU, nu te poate ajuta nimeni si nici nu este indicat ca tu, ca persoana inteligenta, sa incerci sa-ti rezolvi problema asta (o problema foarte grava) pe TPU. Intelegi? Problemele de genul se rezolva ori in cabinetul medicului, ori treci tu singur peste anxietate. Mai mult de atat nu am ce sa-ti spun pentru ca ce spui tu acolo (ca nu-ti permiti, ca nu si-au facut efect tratamentele etc, ) sunt lucruri care nu ma privesc pe mine.

| Fantaspirit explică (pentru EliLeli):

Bine scumpa mea laughing te pup sa ai o zi faina așa ca tinewinking

| DaFrateEuSunt a răspuns:

Daca ai stii cat de fragili si neimportanti sunt cei mai multi oameni, ai rade de tine ca esti anxios in public. Si eu sunt la fel, dar am inceput sa realizez ca chiar nu conteaza cei din jurul meu in mare parte. Eu am un scop de atins si nu las niste amarati sa ma "deraieze".

| Fantaspirit explică (pentru DaFrateEuSunt):

Rad alții de mine e suficient,chiar nu pot controla stările alea,odată au ras niste fete când mă luase strong anxietatea, sunt un om puternic care inspira frica dar uite ce paradox, de fapt bolile astea nu tine cont cât ești tu de bătăuș sau dur când te lovesc te-a luat naibii. Eu nu știu dacă sunt că nu am văzut ca cineva sa se simtă în public cum mă simt eu și am umblat mult în pofida acestei probleme, chit că m-am făcut de râs eu tot am ieșit afară deși aveam o stare execrabilă, eram și mai anxios decât acum. Nu mai am încredere în mine și de aia cred că am atâtea probleme, eu știu să dau sfaturi foarte utile altora dar mie însumi nu pot. Toți avem așa ceva nu zic nu dar deja o am de câțiva ani buni și am obosit sa tot lupt cu așa ceva și un robot ar avea dificultăți.

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru Fantaspirit):

E usor sa combati astfel de cazuri

daca niste fete rad de tine, razi si tu de ele ca macar tu nu o sa fii luat in ras daca ai body count mare.
daca unul mare, masiv, rade de tine, cel mai bine il ignori. il faci la bani si realizari. o sa ii faci in ciuda maxim.
ma, pana la urma, de fete te poti lua, ca nu o sa iti faca nimic daca le zici ceva, dar baietii sunt violenti.

| AlinCC96 a răspuns:

Gândește-te la tine nu la cei din jur, fii un observator asupra minții, urmărește o când îți dictează gândurile negative care te fac vulnerabil in fața celorlalți și calmează te(relaxează te ). Când ți se taie răsuflarea sa faci exerciții cu respiratia, inspiri adânc după care îți ți respirația 4 secunde și expiri, repeți de câteva ori până când ți se ameliorează starea aceea.

| MadoarenPuya a răspuns:

Lasă cărțile... Ieși în fiecare zi pentru mult timp.
Sa nu crezi ca odată ce ai citit o carte o sa treacă totul ca nu este un achievement pe Xbox.

| Fantaspirit explică (pentru MadoarenPuya):

Așa e, dar ce as putea face că nu mai am prieteni? Tu ce și face daca nu ai avea cu cine sa ieși?

| MadoarenPuya a răspuns (pentru Fantaspirit):

Am fost în același situazie pentru câțiva ani, cred din 2018 pana în 2021 ca eram mereu dintr-o țară într-alta. Nu a fost ușor dar în perioada aia mai ieșeam cu colegi de la munca sa umplu timpul, ma duceam singur pe la concerte sau festivale, îmi pierdeam și câteva nopți în casa când ma îmbătam singur, aveam muzica în boxe și vorbeam cu multe fete pe o aplicație, cred ca se chema connected2.
Cu câteva am vorbit luni întregi pana când n-am dat de una care a devenit prietena mea actuala, deci. Sunt mereu speranțe, nu lăsa capu jos doar pentru ca treci printr-o situație nasoala și cam deprimanta, totu trece happy

| Ausar a răspuns:

Expunere la adversitate, adică ieșirea din comfort. Indiferent ce scopuri ai în a fi social, expunete și cu timpul inevitabil va deveni un reflex în a te descurca în orice situație sociala.