| WonderGirl7 a întrebat:

Am o problema grava de anxietate... nu anxietate sociala, eu una nu o pentru controla. Credeți ca ma poate ajuta un psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| microsedd a răspuns:

Psihologul te poate ajuta dar daca simti ca nu merge atunci mergi mai departe la un psihiatru. Daca nu esti sigura cand e momentul poti sa discuti asta cu psihologul care te poate indruma. De obicei problemele grave de anxietate se rezolva in colaborare psiholog cu psihiatru. Pe de alta parte ar fi bine sa vorbesti si cu parintii, macar unul din ei, daca esti minora fiindca or sa intrebe de parinti sau or sa ceara sa fie cu tine macar o data.
Bafta!

11 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

100%! Este singurul in măsura sa te ajute.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum o ai? E a ta? Cum se manifestă?

| WonderGirl7 explică (pentru sadrian46):

Imi puteți da un mesaj privat? aici pe TPU?
ca nu va pot scrie

| anonimg a răspuns:

O vizită la biserica adventista din localitatea ta ți-ar prinde foarte bine.

| WonderGirl7 explică (pentru anonimg):

Problema respectiva este la mentalul meu...

| Lukasssz a răspuns:

Mai oameni buni, psihologul nu face nimic in legatura cu anxietatea!

| WonderGirl7 explică (pentru Lukasssz):

Crezi ca ajuta psihiatrul?
singura nu reușesc...

| dinaprilie a răspuns:

Un paiholog poate sa te ajute atat cat se pot ajuta pe ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la psihiatru direct. Din pacate psihologii nu sunt pregatiti destul, doar vorbesc cu tine ca oricare alt om

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anxietate legată de ce anume?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă e cronica nu mai scapi de ea. Dacă e grava la psihiatru.

| TheStrategist a răspuns:

Psihologul sigur te poate ajuta

| Pikmin a răspuns:

Psiholog, si daca nu te ajuta mergi la psihiatru

| dariaaxc a răspuns:

Cu siguranță! Acesta te va ajuta foarte mult!