| Fantaspirit a întrebat:

Pentru fobie sociala ce carte îmi recomandați și meditații? ( Nu am bani sa merg la psiholog) Ce alte chestii ajuta in a combate aceasta problema?

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca te ajuta cărțile.Degeaba citești ceva ce ști și tu deja ca ar fi ok sa faci dacă nu poți sa faci.
Trebuie doar sa te adaptezi.O sa ai situații în viata în care nu vei avea încotro și va trebuii sa înfrunți temerea.Iti spun din experienta.

54 răspunsuri:
| Fantaspirit explică (pentru sadrian46):

Așa este, oricum nu pot scăpa de ele când vreau eu sa dispară

| Fantaspirit explică (pentru DovleacTurbat):

Nu ai cu ce să mă ajuți mister că psihiatru mi-a zis că am nevoie de 2 ani la psiholog să scap de așa ceva laughing sa iau tratament imi permit happy

| Drimmero a răspuns:

Nici acum nu ai gasit elixirul fobiilor sociale, Brunito?

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Tu cam ai avea nevoie și de un exorcist, ai demoni in tine laughing Zici că ești fiica lui Florin Piersic cand incepi sa vorbești nu mai ști să pui frana rolling on the floor ești o nebunatica simpatica și ai un vibe mișto
Eu îți doresc succes in ati găsi copaci cu care sa stai la un taifashee hee

| Fantaspirit explică (pentru Drimmero):

Cine e brunito? Mă confunzi, eu sunt nou pe aici.

| Ausar a răspuns:

Expunere la adversitate, adică ieșirea din comfort. Indiferent ce scopuri ai în a fi social, expunete și cu timpul inevitabil va deveni un reflex în a te descurca în orice situație sociala.

| Drimmero a răspuns (pentru Fantaspirit):

Si eu sunt miliardar, oh... wait.
Te dadusem disparut. Bine sanatos?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

Auchhh laughing) am fost băgată în oala ciuuudaților acum laughing) Păi da, la asta semănăm și chiar credeam că suntem amice TPUiste happy dar Rosalia a decis să-mi dea ignore happy Deci de ce mi-aș da ignore, singură de pe un cont pe un alt cont? happy N-are sens laughing dar uhhh, îmi cam place misterul ăsta care planează asupra mea. În sfârșit ruga de a avea mister în viață, mi s-o îndeplinit. happy
Deci Rosa nu sunt, amuzant e că nu sunt nici Patricia, dar asta e. laughing))
Dar nu înțeleg ce au toți cu "statul pe TPU"? :/ Adică voi oamenii aveți cont aici și după spuneți că "eu nu stau aici" asta nu-i doar pentru tine, e valabil pentru tot TPU ăsta. Ne-am făcut cont, ne asumăm și statul pe aici. Că e doar de dragul atenției, că e de dragul socializatului, că e de dragul cuiva happy vreunui cont și al omului din spatele contului happy că e de dragul salvatorului din tine și vrei să sari cu sfatu', că e de dragul lenei și a pierdutului timp, toți locuim, dragilor, în localitatea TPU laughing)) așa că haideți să ne asumăm. Mă poți înjura acum că am spus adevărul. happy Dar simțeam de la o vreme să-l spun. happy

Acum revenind, ai anxietate de nu de mult? Eu știam că anxietatea sau fobia socială se cam formează în copilărie, adică acolo trebuia să ai o traumă și pe baza ei îți formai cumva anxietatea sau fobia, mai ales fobia. Adică anxietatea este mai mult o stare și se tratează cu pastile de obicei, și ea provine de la creier, adică dacă ai anxietate e posibil ca creierul tău să fabrice greșit niște substanțe în creier și atunci apare ea, anxietatea și dacă zici că a apărut recent e mai posibil să fie anxietate decât fobie. Iar dacă este anxietate, dar una destul de pronunțată și nu mai găsești resursele necesare poți să încerci chiar și la psihiatru. Adică dacă e strict de substanțele din creier, poți să le echilibrezi lejer cu un tratament adecvat.

Dar dacă este fobie, fobia nu se tratează cu pastile, psihologii susțin că SINGURUL REMEDIU AL FOBIEI este PUNEREA ÎN FAȚA PERICOLULUI CARE A DECLANȘAT-O.
Adică dacă noi cu fobie socială, ne e frică, ne fac temători, publicul, oamenii în carne și oase și mulțimile de oameni, noi ca să scăpăm de această teamă/fobie trebuie pur și simplu să STĂM ÎNTRE OAMENI, SĂ NE EXPUNEM. Eu îți spun doar ce au spus alți psihologi și teoria. happy
Deci mai ales dacă ai zis că erai cândva Făt-frumos din realitate, trebuie să faci pași tot către acea realitate pentru a scăpa de ea, de fobie.

Aaa, cred că am uitat să-ți mai spun încă un mecanism pe care îl folosesc eu. Deși da, nici eu nu prea am cum să-l folosesc mereu deoarece nu prea călătoresc, însă mi se pare ok și tehnica asta, dacă poți fi toată viața nomad cumva. laughing
Eu spre exemplu resimt fobia socială, mai mult în orașul meu și în zonele mele cele mai cunoscute, decât atunci când mă duc la București sau într-o excursie, în cu totul alt loc. Explicația iar nu știu să ți-o ofer, dar poate te ajută și ideea asta. Dar ca să o pui în aplicație, ar trebui să fii veșnic nomad. Anul și orașul sau chiar anul și noua țară. Iar așa ceva este mai greu posibil. Nu imposibil, dar nici ușor. happy

| Fantaspirit explică (pentru Drimmero):

Ce ai mai omule ești bine? laughing) Eu sunt nou pe TPU nu știu despre ce naibii vorbești, nici nu te știu ca user nu mai delira că nu știu despre ce vorbești, serios! Faci o confuzie, sper că ești ok.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Nu am la cine să merg, sa călătoresc, mă primești tu la tine?hee hee Putem vorbi amândoi cu copacii daca vrei, pentru tine sunt dispus să o fac și pe asta. Nu cred că ești rosalia ci un fenomen al naturii, ești adorabila cu fiecare pe care îl dai, simt că ești o fata super. Am zis că mai mult mă ia când mă duc pe o stradă de lângă mine, când merg in alte părți e mai ok parca dar tot resimt. De vreo 6 -7 ani am nu mai știu exact. Am avut o trauma dar nu in copilărie, sau soc nu mai știu ce era. Mulțumesc frumos pentru răspunsuri, Dumnezeu sa te binecuvânteze și să te vindeci de toate problemele că pari a fi o tipă mișto, de viață și plin de dinamism.

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Dar cine ești daca nu ești Patricia?rolling on the floor Ce harneala ai in tine laughing cică nu poți să îți schimbi nicku' laughing și când te-ai trezit era dimineață? laughing
Nu te injur ca nu am de ce, eu dau block daca mă enervează cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fantaspirit):

I-am găsit! happy Mulțumesc de compliment, dacă se vrea a fi un compliment. laughing)

Spor și ție la calmarea fobiei sociale! happy

| Fantaspirit explică (pentru anonim_4396):

Ce ai găsit filmul său un nou copac cu care sa discuti? Este un compliment uite îți dau și un pup kiss laughing

| EliLeli a răspuns (pentru Fantaspirit):

Pari ca ai citit deja multe carti daca stii toate astea fara sa fi mers la un specialist. Nu cred ca stim despre asta mai multe decat tine.

| Fantaspirit explică (pentru EliLeli):

Cum de ai ajuns la deducția asta că am citit mai multe decât voi? In ultima vreme mă uit pe tiktok la live-uri nici nu mai știu cum arată o carte laughing

| EliLeli a răspuns (pentru Fantaspirit):

"nu toate tipurile de anxietate se manifesta la fel unele te distrug așa de severe sunt, de unde vina frica asta de oameni naibij știe, am auzit că la cortex e problema când ai anxietate sociala, ce dezechibre s-au modificat acolo naiba știe"

de aici am tras concluzia. Daca nu ai mers la specialist si nu ai citit, de unde stii ca sunt mai multe tipuri de anxietate si ca se manifesta diferit? Ori te duci la un specialist, ori iti bagi picioarele. Nu se poate sa te ajutam noi, nu avem cum, chiar daca am fi citit foarte multe despre subiect.

| EliLeli a răspuns (pentru Fantaspirit):

Uite, mai bine citeste asta: https://www.reginamaria.ro/utile/dictionar-de-afectiuni/anxietate-sociala

din care ce urmeaza e foarte important:
"Diagnostic și tratament

Este esențial ca o persoană ce prezintă simptome de anxietate socială să se adreseze unui medic pentru o evaluare psihologică. Psihoterapia și medicația anxiolitică și antidepresivă, conjugate, sunt cele mai eficiente tratamente."

Incearca sa-ti rezolvi problema asa cum trebuie. Repet: Nu te putem ajuta!

| Fantaspirit explică (pentru EliLeli):

Draga mea ( mă gândesc că ești fata) am încercat ogramada de tratamente puternice și nu m-au ajutat,chiar crezi că nu m-am dus și nu știu în ce situație ma aflu? La psiholog nu îmi permit că ședințele sunt foarte costisitoare,că acolo m-aș fi dus de mult. Încă nu mă dau bătut o sa merg la un alt medic sa urmez alt tratament,dar sunt slabe șanse să scap daca in atâția ani nu am scăpat,am rezistenta la tratamente,e cronica anxietatea. Îți mulțumesc oricum pentru efortul depus, chiar apreciez, dar eu știu toate demersurile nu sunt prost, și da am studiat puțin despre așa ceva, dar la un nivel rudimentar.

| EliLeli a răspuns (pentru Fantaspirit):

Tu ai pus intrebarea. Eu iti spun, cu cea mai mare sinceritate ca aici, pe TPU, nu te poate ajuta nimeni si nici nu este indicat ca tu, ca persoana inteligenta, sa incerci sa-ti rezolvi problema asta (o problema foarte grava) pe TPU. Intelegi? Problemele de genul se rezolva ori in cabinetul medicului, ori treci tu singur peste anxietate. Mai mult de atat nu am ce sa-ti spun pentru ca ce spui tu acolo (ca nu-ti permiti, ca nu si-au facut efect tratamentele etc, ) sunt lucruri care nu ma privesc pe mine.

| Fantaspirit explică (pentru EliLeli):

Bine scumpa mea laughing te pup sa ai o zi faina așa ca tinewinking

| DaFrateEuSunt a răspuns (pentru Fantaspirit):

E usor sa combati astfel de cazuri

daca niste fete rad de tine, razi si tu de ele ca macar tu nu o sa fii luat in ras daca ai body count mare.
daca unul mare, masiv, rade de tine, cel mai bine il ignori. il faci la bani si realizari. o sa ii faci in ciuda maxim.
ma, pana la urma, de fete te poti lua, ca nu o sa iti faca nimic daca le zici ceva, dar baietii sunt violenti.

| MadoarenPuya a răspuns:

Lasă cărțile... Ieși în fiecare zi pentru mult timp.
Sa nu crezi ca odată ce ai citit o carte o sa treacă totul ca nu este un achievement pe Xbox.

| Fantaspirit explică (pentru MadoarenPuya):

Așa e, dar ce as putea face că nu mai am prieteni? Tu ce și face daca nu ai avea cu cine sa ieși?

| MadoarenPuya a răspuns (pentru Fantaspirit):

Am fost în același situazie pentru câțiva ani, cred din 2018 pana în 2021 ca eram mereu dintr-o țară într-alta. Nu a fost ușor dar în perioada aia mai ieșeam cu colegi de la munca sa umplu timpul, ma duceam singur pe la concerte sau festivale, îmi pierdeam și câteva nopți în casa când ma îmbătam singur, aveam muzica în boxe și vorbeam cu multe fete pe o aplicație, cred ca se chema connected2.
Cu câteva am vorbit luni întregi pana când n-am dat de una care a devenit prietena mea actuala, deci. Sunt mereu speranțe, nu lăsa capu jos doar pentru ca treci printr-o situație nasoala și cam deprimanta, totu trece happy