| anonim_4396 a întrebat:

Puteți citi pe tren, pe autobuz, în cafenele sau în parcuri? Niciodată n-am înțeles cum pot unele persoane să se concentreze oriunde. Care e secretul? Trebuie să fie vreun truc

9 răspunsuri:
| sopranaCadaverica a răspuns:

Poti sa citesti si sa nu intelegi nimic, crezand ca daca citesti si intelegi cuvintele, ai fost atent si la poveste in sine. Multi care citesc parcurg cuvintele pietzand firul, visand cu ochii deschisi. Exemplu. Aproape e o moda semidocta asta cu cititul in troleu in picioare sau in aglomeratie la ora 18 in metrou. Sau cei care deschid cartea timp de doua statii scurte. Sa fim seriosi. O lectura calitativa care sa iti starneasca simtul critic si sa iti incite intelectul cere liniste si intimitate. E din respect pentru ritualul lecturii si de dragul de a intelege ceva cu adevarat. Mi e greu sa cred ca unii chiar se concentreaza. Altfel spus, ori lectura e prea proasta, cu dificultatea unei reviste, ori respectivul e prea infumurat, ca e cool sa citesti pe fuga, Romania are disperata nevoie de cititori in metrou. Musai. Acum, daca in tren e oarecum liniste si ai mult de mers, nu vad de ce sa nu incerci.

| alina2k18 a răspuns:

In mod cert au absolvit cursurile de forţe pentru operaţii speciale, supravieţuire în condiţii limită, de paraşutism şi alpinism care întregesc profilul de luptător pentru ca altfel nu ar avea cum sa se urce PE TREN si PE AUTOBUZ si sa poata citiwinking
laughing

| Simpatic a răspuns:

Eu citesc in club de obicei ca sa par mai inteligent. N-am inteles niciodata ce citesc dar mereu imi cade cate una in plasa si o agat, o numesc tehnica van wilder
Pe de alta parte nici eu nu-i inteleg pe aceia are citesc in parcuri ziua in amiaza mare cand toata lumea este la plimbare sau pe cei care la fel alearga pe faleza de ex. atunci cand toata lumea este la plimbare.
De ce nu citeste lumea acasa si alearga ori dimineata ori seara, ori in zile ce nu sunt ora de varf sa-i zic asa.

| alina2k18 a răspuns (pentru Simpatic):

Ai bani prin cartea aia de o citesti prin cluburi sau cheia de la Bugatti? laughing
Ce plasa folosesti? Zincata, sudata, rabitz?winking
laughing))))

| Alexandrionelu a răspuns:

Da, eu pot în toate situațiile descrise de tine și multe altele, fără nici un fel de probleme. De exemplu, pentru bac am învățat aproape zilnic la ștrand și l-am luat cu note foarte bune. Secretul este sa ai capacitatea de a ignora tot ceea ce te înconjoară și sa "intri" în lectură.

| aimullah123 a răspuns:

Eu unul nu pot sa citesc decat la mine in camera unde nu ma deranjeaza nimeni si nimic. As putea sa citesc si in alte conditii dar fara sa imi ramana ceva in cap.

| Simpatic a răspuns (pentru alina2k18):

De unde bani, sunt amarat si incult dupa cum zicea o doamna stilata de pe aici, doar ca am viata buna.
Mai sunt si fete citite sa stii (nu ca tu nu ai fi) prin cluburile de noapte.
Hai ca am glumit laughing
Eu cand am copilarit stiam ca fetele vor inghetata cu fistic si ciocolata, dupa aceea aparea salam pe la toate barurile si canta pe o cola si-o cafea, acum s-a ajuns atat de departe
Daca astea stiu si de Bugatti, iti dai seama ca asta inseamna ca esti amarat daca ai si Maserati nou.
Pe de alta parte mi-as dori ca unele pitipoance sau femei materialiste sa aiba impresii de masini de peste 1 milion de coco si voata super buna, dar ele sa vina cu un CV ceva in cercetare genetica, descoperirea unor vaccinuri pentru boli moderne, boli autoimune, Nobel etc DAR IN ROMANIA CAT SI LA NIVEL GLOBAL (A SE VEDEA MAI ALES LA SEICII NESPALATI CARE INVART BANII CU LOPATA) SE PLATESTE GAURA ASTORA, A VANZATOARELOR DE PLACERI CAT SI A MATERIALISTELOR NOTORII, nicidecum vreo inteligenta superioara, o femeie care este si desteapta si super culta nu primeste asa ceva, caci in opinia mea doar o femeie din aceasta categorie merita toti banii din lume, nu rablele care fac din prostitutia de lux o meserie profitabilaaaaa!

| WhiteLife a răspuns:

Da, secretul e sa găsești o carte atât de interesantă, încât să uiți de ce e in jur. Am pățit sa citesc în clasa și să se certe colegii și să mă pună martor, iar eu sa nu am idee ce s-a întâmplat. De obicei citesc în tramvai, în drum spre școală (20-25 de minute de 2 ori pe zi), pentru că e timp prețios, pe care altfel l-aș pierde și în rest nu apuc sa citesc. Daca îți faci obicei din asta vei reuși. Încearcă să găsești ceva interesant și la început să citești puțin, câteva pagini, dar sa te concentrezi asupra textului. In timp vei putea citi mai repede și mai mult și pur și simplu te vei afunda atât de tare, că vei pierde noțiunea timpului și a spațiului în care ești.

| oz_1736 a răspuns:

Rar mi s-a intamplat sa reusesc, dar cand poti parca esti surd, nu mai auzi nimic. In general nu inteleg nimic. Asta in autobuz, dar in cafenea nici nu stiu cand se schimba vecinii de la mese