| theforceofgood a întrebat:

Am vazut ca oamenii nu mai stiu ca traiasca real. Tehnologia şi rețelele de socializare le ocupă mult prea mult timp din viață.
Peste tot pe unde merg văd oamenii care au privire în telefoane: pe stradă, în autobuz, în parcuri, în tren, în avion, pe aeroporturi, în baruri, mall, restaurant, cafenele*, chiar şi pe plaje la mare, în şcoli, licee, facultăți, chiar şi in wc, unii chiar la volan.
Cănd mergi în vreo şcoală copiii nu se mai joacă cum se jucau copiii odată, nu mai este gălăgia ce era odată, îi vezi pe copii stând în bancă şi numai cu nasul în telefoane şi o liniste ciudată, parcă nu ar mai fi locurile pline de bucurie ce erau odată.
Oare ce se va întâmpla cu acesti copii în viitor?
Oare oamenii îşi vor mai reveni din această stare vreodată şi vor învăța să se conecteze iarăşi la realitate?

1 răspuns:
| Lucian2473 a răspuns:

Romania este number one la viteza de internet si number one la internet ieftin. O cartela reincarcabila Orange incarcata cu optiuni de 5 euro, ofera 100 giga de internet la viteze 4G.
De ce ti-am scris acestea? Ca sa ne dam seama ca Romaniaeste un teren de exeprienta, iar internetul ne tine conectati in lumea virtuala pentru a ne distrage de la problemele din viata reala. Dar mai ales, la a tine tineretul cu nasul in telefoane. In acest fel, ei dau atentie mai mica la ce se va intampla cu viitorul lor.
Nu, nu cred ca se vor mai conecta la realitate deoarece majoritatea tinerilor din ziua de azi sunt, practic, drogati cu MB-i de internet. Nu au net o zi....intra in sevraj, devin nervosi, nesociabili.