| ItIsAlright a întrebat:

Puteti sa imi explicati urmatorul citat? :,, Cand ai ales intre a fi corect si a fi bun, alege sa fi bun ".

Răspuns Câştigător
| pilifalexandru a răspuns:

Cred ca a fi corect in citat se refera la ce ar fi just, legal, cinstit sa faci, iar a fii bun se refera la compasiune, mila, etc. Deci atunci cand ai de ales spre exemplu in a aplica o pedeapsa unui om care a furat o paine pentru ca-i era foame este bine sa ai mila.

2 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

Corecteaza repede: " sa fii bun" cu 2 de i.
( nu fi suparici ca te-am atentionat, suntem doar la Literatura )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Următorul citat" e o prostie. Diplomaţia e mai mult ipocrizie.