| ItIsAlright a întrebat:

Putesti sa explicati urmatorul citat? :,, Nu poti vedea bine decat cu inima. Esentialul este invizibil pentru ochi ".

Răspuns Câştigător
| Lance a răspuns:

Cu ochii nu poti observa ritmul vietii sau sa distingi viata, traita din plin, de elementele pur practice, estetice si pragmatice; abstracte, cum ar fi.

Asa cum un om nascut fara vedere nu cunoaste culorile, dupa standarde si descriptori conventionali, asa o persoana care vede doar cu ochii nu cunoaste viata si elementele metafizice ce alcatuiesc fericirea si implinirea in cadrul acesteia.

Nu ma referr numai la dragoste, in aceasta instanta.

Sustin argumentul cu exemplul compozitorului surd, Ludvig Van Beethoven, autorul operelor sublime precum Claro de Luna.

http://www.youtube.com/watch?v=6Q9fBU5ICxc

1 răspuns:
| LoveMusic14 a răspuns:

Depinde. Ce inteleg eu este: pentru a gasi dragostea adevarata trebuie sa simti si sa judeci cu inima altfel nu vei gasi niciodata pe nimeni deoareci ochii judeca o carte dupa cuperta si doresc sa gaseasca perfectiunea. Sper ca te-am ajutat.