| only me a întrebat:

Ma puteti ajuta sa comentez urmatorul citat?: "adevarul nu se confunda intotdeauna cu dreptatea"... plz

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

"Adevărul absolut nu se confundă niciodată cu dreptatea, pentru că dreptatea e relativă în esenţa ei". Ce poate reprezenta dreptate pentru unii, pentru altii poate fi cea mai mare nedreptate.

5 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Adevarul poate fi detinut de mai multe persoane pe cand dreptatea e doar una(nu ma refer la statul de bastinaoh go on). Adevarul are mai multe fete, toate intr-un procentaj corecte, dar dreptatea e unitara, reuneste toate adevarurilehappy

| ani63 a răspuns:

Ex:
Ce consideri tu adevarat sau drept pentru.altii este neadevarat sau nedrept.
Adevarul nu este drept de multe ori.
De ex:Este adevarat ca sunt conflicte intre etnii dar nu i
drept ca se razboiesc intre ei.
Este cand adevarul=dreptate dar nu intotdeauna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu plange ca s-a terminat ci zambeste c-ai scapat! ​

| ღCrAzzYεїзIღ aNa™ღ a răspuns:

Buna.adica.[dupa parerea mea] nu totdeauna ceea ce e adevarat e si drept. adica de multe ori adevarul doare.si e cam greu sale confunzi intre ele.

| Eya a răspuns:

Adevar – teorie
Dreptate – practica. Trebuie sa demonstrezi.winking