| Adelinaioana a întrebat:

Imi puteti explica urmatorul citat?
'Uratenia e una dintre cele sapte virtuti de moarte.'
Multumesc.

Răspuns Câştigător
| ExistaMosCraciun a răspuns:

Am gasit asta pe Wiki, eu pot sa interpretez la modul ca sa fii urat e de foarte, foarte naspa, dar e spusa mai eufemistic, din ciclu "nu esti urat, ai o frumusete aparte, nu esti zgarcit ci chibzuit, nu faci glume de prost gust, ci ai un umor aparte". Cred ca ai prins ideea...

"Cele 7 păcate de moarte (Avariţia, Invidia, Mânia, Aroganţa, Desfrâul, Beţia, Lenea)
Cele 7 virtuţi (Dragostea, Credinţa, Tăria sufletească, Speranţa, Inteligenţa, Cumpătarea, Dreptatea)"

13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Fiecare om este frumos in felul lui. Dumnezeu echilibreaza balanta. Daca un om nu este la fel de frumos ca altul, atunci are alte calitati.Este mai inteligent, sau are un anumit dar care il face mai deosebit.Si apoi, frumusetea vine din interior.

| ExistaMosCraciun a răspuns (pentru EmaS):

@Ema, asta e teorie, in viata reala daca femeie fiind, esti sasie si ai dintii strambi, cam ai o problema in societate, ca astia sunt oamenii...Iar compensarea nu e o regula intotdeauna, de regula femeile urate sunt rele, dar desigur, asta nu inseamna ca Dumnezeu nu iubeste toti oamenii.

| FucktheSystem a răspuns:

Sincer, nu.
Un om care se respectă nu ajunge la stadiul de urât, poate în circumstanțe foarte rare.

| Trinitas a răspuns:

Daca n-ai maxim 50 de kilograme si ochi frumosi ajungi jos. Nu te-ai intrebat niciodata de ce in bisericile mai noi sfintele arata de parca sunt actrite porno?

| Ecea a răspuns:

Vai de religia voastra.
Citatul nu se refera la uratenia unui om in sensul ca are dintii nu stiu cum sau look-ul lui este aiurea si nu arata bine.
Mai ganditi si voi, uratenia poate avea mai multe intelesuri.
Nu vreau sa il explic deoarece este capitoul religie si oricum multi nu ar intelege.

| Danutza27 a răspuns:

Din cite stiu este un citat al unui scriitor englez (nu bag mina in foc)
Locul lui era pe la "Conversatii ".Ca prin Scripturi se spune ca "omul este dupa,,,,,, lui Dumnezeu' Deci nu prea este ortodocs

Răspuns utilizator avertizat
| ShowTim3 a răspuns:

Ema, daca imi zici si mie o calitate laughing in afara de prost... ai de la mine cheile de la casa!
Crede-ma ca nu am decat 5 talente in viata
1.Sa dorm
2.Sa lenevesc
3.Sa motai
4.Sa lenevesc si sa motai
5. Sa fiu rebut
laughingAltceva numai am in mine, si sincer, nu sunt bun la nimic stau si ma intreb dc m-am nascut daca nu sunt bun la nimic?

| EmaS a răspuns (pentru ShowTim3):

Uite,poti sa scrii pe TPU,sa dai sfaturi,sa ajuti,sa faci voluntariat, sa fii util. Poti sa faci multe, doar sa doresti sa faci! Pregateste cheile! laughing

| Danutza27 a răspuns (pentru ShowTim3):

Nu dispera ca ortodocsi le numesc "Talente secundare" imposibil sa nu fi pus Cel de Sus si ceva bun in tine dar te fierbe in apa rece sa il gasesti singur, eu zic sa dai zor ca trece timpul si vine scadenta

| alessia5158 a răspuns:

Citatul corect din "Portretul lui Dorian Gray"-Oscar Wilde : "uratenia este una dintre cele sapte virtuti CAPITALE "

Ai substituit un cuvant cu altul care schimba sensul propozitiei facand-o de neanteles. Cand se spune " uratenia este una dintre cele sapte virtuti capitale " se intelege ca uratenia este una dintre cele sapte virtuti esentiale(fundamentale)--- ceea ce este cu totul altceva decat cripticul tau citat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te raportez pentru postare de reclame spam.

| Adelinaioana explică:

Bine, dar ce inseamna virtuti de moarte?