| Universe1445 a întrebat:

Recomandati-mi o carte ( roman) plin de mistere.

Răspuns Câştigător
| HeroTac a răspuns:

Mihail Drumes (Scrisoare de dragoste; Invitatie la vals; Elevul Dima dintr-a saptea)
-Paulo Coelho ( Unsprezece minute; Veronika se hotaraste sa moara; La raul Piedra am sezut si am plans )
- Jane Austin ( Mandrie si Prejudecata; Persuasiune)
-Lev Tolstoi(Anna Karenina)
-Mircea Eliade ( Maitreyi; La tiganci; Nunta in cer; Isabel și apele diavolului; Noapte de sanziene)
- Mihail Sadoveanu (Baltagul)
- Liviu Rebreanu( Ion)
- George Calinescu (Enigma Otiliei)
Si inca o carte, in care iti spune despre sentimentul de iubire ( Jose Ortega y Gasset -Studii despre iubire)
Lectura placuta!

Funda? happy

4 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Incearca romanele Agathei Christie:"10 negri mititei","Ucigasul ABC"...

| Kesariona a răspuns:

Încearcă romane polițiste sau de groaza. "Zece negri mititei" de Agatha Christie/"Miss Peregrine" de Ransom Riggs. happy
Ah da, nuvelele fantastice ale lui Eliade sunt geniale. Încearcă "Nopți la Serampore" sau "Domnișoara Christina". Sporrr!

| angus35 a răspuns:

Poti sa incerci Portretul lui Dorian Grey de Oscar Wilde.Acum depinde si de preferinte.

| Mέℓℓ a răspuns:

Night School de C.J. Daugherty.
E o carte superba!