| merry007 a întrebat:

Salut) Recomandati-mi ceva vreo carte sau vreun roman pe care lati citit si va placut) Merci anticipat)

6 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Pasărea Spin de Collen McCullough.Sunt 2 cărţi.În prima carte,este redată viaţa de familie a personajului principal,Meggie,născută într-o familie săracă,cu foarte mulţi copii şi care învaţă la o şcoală de maici.
Apoi,tatăl său primeşte veste de la sora lui mai mare,care este bogată,să vină la ea acasă(într-un alt oraş!) şi să se mute acolo.
Acolo,îl întâlnesc pe părintele Ralph de Bricassart de care,Meggie se va îndrăgosti în cea de a doua carte în ciuda diferenţei mari de vârstă.
În ambele cărţi,este descris conflictul interior din sufletul părintelui Ralph,conflict între dragostea sa pătimaşă pentru Meggie şi meseria sa,Dumnezeul Lui.
Mai apoi,în urma unor întâmplări pe care le vei afla dacă vei citi cartea,Meggie se căsătoreşte cu un tip şi se mută cu acesta în oraşul lui natal. Împreună vor avea o fetiţă dar soţul ei o neglijează şi ea se îmbolnăveşte.
Momentul culminant al romanului este acela când părintele Ralph vine să o viziteze,aflând de soarta ei,şi atunci fac sex prima dată. Meggie rămâne însărcinată şi au împreună un băiat,dar Ralph nu ştie.
Cartea a doua îi descrie pe cei doi fraţi,adolescenţi care sunt foarte diferiţi unul de celălalt şi totuşi se iubesc atât de mult.
Ceea ce face romanul mult mai interesant,este că acesta nu se concentrează doar pe povestea de dragoste ci şi pe relaţia mamă-fiică,relaţia între fraţi,relaţia dintre părinţii lui Meggie şi tot aşa.
Cartea se termină într-un mod interesant, dar tragic, aş zice eu.Ţi-o recomand pentru că este superbă!

| MissxD a răspuns:

Ion de Liviu Rebreanu
happy

| bobby90 a răspuns:

Marin Preda : Cel mai iubit dintre pamanteni!

| CatelusaFlaffy a răspuns:

Colectia de romane twilight, colectia vampiri suului, colectia fortele raului absolut si cartea nu plange sub clar de luna

| ComeToTheDarkSideWeHaveCookies a răspuns:

Damnare de Lauren Kate- are 4 volume

| Anda0001 a răspuns:

Draga John
O plimbare de neuitat
Brida
Iluziile nopti
Dormitoare separate
P.S Te iubesc
Ultimul cantec
Sirena cu ochii de aur
Iubit de imprumut