| anonim_4396 a întrebat:

Recomandați-mi și mie niște cărți triste, dramatice.
Dar să nu fie de dragoste.

11 răspunsuri:
| EvaEvita a răspuns:

Via Mala de John Knittel. Intr-o zona izolata din Alpii Elvetieni, Via Mala sau Calea Rea, traieste familia lui Jonas Lauretz ai carei membri sunt crunt exploatati de catre acesta si terorizati de accesele sale de furie. El nu se da in laturi nici de la comiterea unor fapte nelegiuite, ca uciderea si schilodirea unora dintre copiii lui ori aducerea in casa a amantei si izgonirea alor sai. Ura celor oprimati clocoteste si intr-o buna zi lucrurile iau o intorsatura cu totul neasteptata… Dar evenimentele nu se opresc aici.

| Mistery3Teodora a răspuns:

Calugarita-Denis Diderot
Gradina cu Fluturi-Dot Hutchison
O lume fara sfarsit-Ken Follett
Umbra-John Saul

| WangLouis a răspuns:

Jane Eyre de Charlotte Bronte...e superba. Din punctul meu de vedere are de toate. Tot ce vrei si ce nu vrei gasesti in cartea asta, dar mai ales drama si dragoste la maxim, cele doua imbinandu-se perfect in asa fel incat sa nu te mai lase sa-i dai drumul. Lectura placuta, in caz ca te gandesti sa te apuci de citit. happy

| syd a răspuns:

­­toamna patriarhului

| Karol1877 a răspuns:

Cartile lui Emil Cioran.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Antonel - Vasile Marcu
Crima si pedeapsa - Dostoievski
Evadare din lagarul 14
Marturisiri din mlastina disperarii
20 de ani in Siberia
Sa nu ne razbunati
Mizerabilii - Victor Hugo

| Mayar a răspuns (pentru Mistery3Teodora):

Din toata lista asta, am citit si eu Calugarita big grin Si pot spune ca e una dintre cele mai tari 'tepe' trase cuiva laughing

| Mayar a răspuns:

"Vrajita" - Barbey D'Aurevilly
"Cavalerul des Touches" - Barbey D'Aurevilly

Astea is destul de triste...

| Mistery3Teodora a răspuns (pentru Mayar):

Sunt de acord cu tine.

| Mayar a răspuns (pentru Mistery3Teodora):

Le-ai citit? Cum ti s-au parut?

| Mistery3Teodora a răspuns (pentru Mayar):

Sunt pline de suspans si mister. Deasemenea promoveaza anumite idei ce se vehiculau in timpurile vechi. Mi-au placut foarte mult si sunt unele din cartile mele preferate.