| Doηηa a întrebat:

Recomandați-mi niște cărți interesante de/despre dragoste pe care le pot găsi la bibliotecă.
Mulțumesc!

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Fluturi"( vol I si II) de Irina Binder --- o carte jurnal care relateaza o poveste adevarata.
Pe blogul autoarei poti citi un fragment --- poate vei rezona cu povestea si emotiile relatate.
http://www.irinab.com/p/fluturi.html

| Euletitia a răspuns:

Buna! Am sa-ti recomand romane de dragoste clasice, pentru ca acestea sunt preferatele mele:
"Pe aripile vantului"- Margaret Mitchell
"Femeia in alb"-Wilkie Colins
"Mandrie si prejudecata", "Ratiune si simtire", "Manastirea Northanger"-Jane Austen
"Jane Eyre"- Charlotte Bronte
"La rascruce de vanturi"- Emily Bronte
"Necunoscuta de la Wildfell Hall"- Anne Brote
"Rosu si negru", "Armance", "Manastirea din Parma"-Stendhal
"Madame Bovary"- Gustave Flaubert
"Qvo vadis"- Henryk Sienkiewicz
"Doi ochi albastri", "Jude Nestiutul", "Idila pe un turn", "Departe de lumea dezlantuita"- Thomas Hardy
"Lorelei", "La Medeleni"- Ionel teodoreanu
"Ultima noapte dedragoste, intaia noapte de razboi"-Camil Petrescu
"Panza de paienjen"- Cella Serghi
"Elevul Dima dintr-a saptea", "Scrisoare de dragoste", "Invitatie la vals"-Mihail Drumes
"Adela"-Garabet Ibraileanu
"Enigma Otiliei"-George Calinescu
"Donna Alba"-Gib I. Mihaescu
"Maitreyi"-Mircea Eliade
Lectura placuta!

| thalyslly a răspuns:

Dragostea in vremea holerei

| tomthecat a răspuns:

AM IUBIT O FATĂ de Walter Trobisch :

http://tomisthecat.ro/am-iubit-o-fata-walter-trobisch/

| tomthecat a răspuns:

Uite aici o carte interesantă pe care o poţi găsi la "biblioteca online" :

http://tomisthecat.ro/am-iubit-o-fata-walter-trobisch/

| SLS a răspuns:

Un sarut la miezul noptii Eloise James.