| hype123 a întrebat:

Vreau si eu legenda lui "Narcis" si legenda Zburatorului
DAU FUNDA!
MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| bloodyhell a răspuns:

Narcis era, potrivit legendei, un tânăr frumos, fiul nimfei Liriope și al râului Cephios.Deși era înconjurat de dragostea și admirația celor care îl întâlneau, Narcis rămânea indiferent la atențiile și propunerile amoroase. De frumosul tânăr s-a îndrăgostit nebunește nimfa Echo, însă și ea a fost respinsă și s-a stins de durere, văzând că dragostea ei nu era împărtășită. Nemesis hotărăște să îl pedepsească pe Narcis, făcându-l să își vadă chipul în apa unui izvor. Tânărul s-a îndrăgostit de acea imagine, murind de durere, fiindcă nu ajungea la tânărul din apă.
sau
Alte versiuni relatează că Narcis avea o soră geamănă, Narcisa, care se înecase într-un lac. Într-o zi, acesta voia să bea apă dintr-un izvor; reflecția chipului său îl face să creadă că Narcisa se uită la el. Astfel el moare de durere lângă apă, deoarece nu ajunge la sora lui. Deznodământul este același: Narcis moare, nimfele îl jelesc și trupul lui se transformă în floarea numită narcisă.

| hype123 explică:

Sper sa nu se supere nimeni dar voi da funda doar unuia dintre voi
Multumesc amandurora! xD

| MaryuS202 a răspuns:

Zburătorul
Zburătorul era în mitologia
populară românească o ființă
fantastică închipuită ca un
spirit rău, care chinuiește
noaptea, în somn, fetele
nemăritate și femeile măritate
de curând. În literatura
romantică (vezi romantism),
termenul „zburător" este o
personificare a dorului de
bărbatul iubit, a dragostei
intense față de ființa iubită. Se
consideră că „zburătorul" este
un bărbat care, în timpul vieții,
a fost respins de o femeie și
care, după moarte, bântuie
femeile de pe Pământ, dar mai
ales pe cea care l-a refuzat
(dacă aceasta mai este în viață).