| AndreeeaDaniela a întrebat:

A citi cineva "Donna Alba" de Gib Mihaescu? Cateva pareri, impresii.Si spuneti-mi asa,in linii mari,despre ce e vorba,va rog frumos, ca as vrea sa ma apuc s-o citesc.
Puupici:*

Răspuns Câştigător
| Euletitia a răspuns:

Buna! Am citit-o chiar recent(acum vreo 3-4 saptamani, cred). E un roman bun si captivant, de dimensiuni medii, care se citeste destul de usor(l-am citit in 3 seri) si sincera sa fiu chiar mi-a placut. Este scris la persoana I, din perspectiva personajului masculin, Mihai Aspru, un tanar aventurier(isi abandonase studiile in adolescenta si plecase pe vapoare unde luase parte la felurite intamplari mai mult sua mai putin obisnuite), sarac, care ramane, pana la urma, orfan. In ziua Bacalaureatului, o observa in curtea liceului o tanara femeie frumoasa, eleganta si mandra, care il va emotiona atat de atre incat va scapa din mana dictionarele de latina si greaca veche pe care le avea la el, smulgandu-i acesteia o privire si un suras. Mai tarziu, va afla ca numele ie este Alba Russett Ypsilant, casatorita Radu Serban(este sotia principelui Georges). Intre timp, Mihai Aspru studiase dreptul si ajunge ajutor al avocatului Radu Serrban, care il imprisenioneaza prin nobletea si eleganta discursului, afisate la procesele pe care le sustine. Afland ca este sotul femeii pe care o iubea in secret, tanarul licentiat face tot posibilul sa patrunda in casa acestuia si sa afle cat mai multe detalii despre Donna Alba. De aici, incepe intreaga sa lupta de a-i atrage atentia si a o cuceri, ceea ce nu-ti voi mai relata pentru a nu-ti strica placerea lecturii. Iti recomand sa citesti romanul pentru ca e intreresant si are ceva ce te va face sa nu-l poti lasa usor din mana. Lectura placuta!

| AndreeeaDaniela explică (pentru Euletitia):

Multumesc mult.Esti o scumpa! M-am apucat de el si chiar imi place! TE PUUPkiss

3 răspunsuri:
| Simion_Laurentiu_1992 a răspuns:

Romanul e foarte bunn