| UltraViolette a întrebat:

Am nevoie de expresii cu rasaritul sa pun titlu la o carte. Sa fie ceva gen: Rasarit de soare sau Zori de zi. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Chiriac97 a răspuns:

-O scanteie arzatoate/de soare/de lumina...
-Un val de caldura
-Canicula unei zile de vara
-Ziua, particula dintr'un an
-O raza de caldura/lumina...
-O zi torida./de vara
-Acelasi soare, o noua zi
-Pamantul incins a verii
-Soarele, stapan al verii

SPer ca am fost de ajutor.Mult sporwinking

5 răspunsuri:
| Latinmoon a răspuns:

Buna!
Ce zici de urmatoarele titluri:Lumina solara, Razele zorlor de zi, Light vs Death sau O scanteie ce va ramane in amintirea noastra.
Have a fan!winking
Te pup, pa pa! :*

| comsacodrut a răspuns:

Rasarit de soare cum ai vrea sa fi?, O scanteie arzatoare cum nu sunt multe in lume oare?

| VannyFeiereisz a răspuns:

"Zorii antimemoriilor".
In zori amintirile sunt intotdeauna mai clare si mai uniforme, iar antimemoriile au caracter evocator nerespectand procedeele consacrate ale memorialisticii, adica daca e vorba de ceva SF, nu pot exista memorii de acest gen, fara magie, fara taramuri, fara supranatural in realitate, dar in domeniul tau creativ SF-ul se substituie antimemoriilor evocand partea artistica.