| Anonimus13579 a întrebat:

Care este diferența dintre subordonare si alăturare? Dau fundaa

Răspuns Câştigător
| aLExaNdRuUUul a răspuns:

Prin alaturere se poate - cu cratima : prim-ministru, inginer-sef, economico social(ai grija sa nu le confunzi cu cele formate prin subordonare in care al doilea termen depinde de primul adica il determina: floare-soarelui, coada-soricelului, gura-leului ); comp prin alaturare fara cratima(sunt cele care n-au cratima-iti dai seama usor):Baia Mare, Marea Neagra, Noua Zeelanda, Piata Unirii. Funda?

1 răspuns:
| WhiteLife a răspuns:

Subordonare inseamna ca un termen are un grad mai mic in comparatie cu altul (primul), iar alaturare inseamna ca au grade egale si stau unul langa altul.