| justhappy a întrebat:

Pe 21 dau TEZA la Romana si doamna ne-a spus ca vom da si din Compunere ( cuvinte compuse ) si nu am inteles ceva, imi puteti spune diferenta dintre alaturare si subordonare? Din cate stiu cuvintele formate prin alaturare nu sunt lipite. Despre, desigur, sunt prin subordonare, nu? Va rog mult de tot! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| ralyca99 a răspuns:

Pai alaturarea este de doua feluri:
-alaturare cu cratima(propriu-zis; Targu-Jiu)
-alaturare fără cratima(de la; ca sa)
Iar compunerea prin subordonare de obicei este formată dintr-un substantiv la cazul genitiv(Calea Laptelui(a cui cale?; floare-soarelui(a cui floare)) dar mai sunt si cuvinte care nu sunt formate dintr-un substantiv la genitiv ca: bunavointa:rea-credință.

Sper ca ai înțeles.Succes la teza!

3 răspunsuri:
| JokerMato a răspuns:

Si eu dau teza mainelaughing) Pe 21laughing)

| Anonimus13579 a răspuns:

Alăturarea are in componenta si sudoarea adică cuvintele desigur, despre etc sunt tot prin alăturare

| Anonimus13579 a răspuns:

Alăturarea are in componenta si sudarea* adică cuvintele desigur, despre etc sunt tot prin alăturare