| MihaelaMihaa a întrebat:

Am si eu o curiozitate. care este diferenta dintre diamant si grafit? Fundaa happy Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Vichtory a răspuns:

Grafitul sau plombagina (denumire de specialitate) este un mineral răspândit în natură ce face parte din categoria nemetalelor, fiind după diamant un element stabil.

Diamantul este un mineral nativ și în același timp o piatră prețioasă. Din punct de vedere chimic este una din formele de existență ale carbonului pur, celelalte fiind carbonul amorf (grafitul) și fulerenele.

Bafta.Paa-paa)

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Modul de cristalizare a Carbonului.

| Mariya5 a răspuns:

Modul de cristalizare: grafitul se cristalizeaza hexagonal sau romboedric iar diamantul cristalizeaza in sistemul cubic