| LallaPicciPicci a întrebat:

Imi poate explica cineva si mie semnificatia titlului "Fifty Shades Of Grey"? Stiu ca in romana ar veni "Cincizeci de umbre ale lui Grey" dar as vrea sa stiu mai multe despre titlu... Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Lina1993 a răspuns:

Salut! este o metafora mai mult. simbolizeaza laturile ascunse ale domnului Grey. Citeste aici un rezumat al cartii, poate iti este folositor
:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Cincizeci_de_umbre_ale_lui_Grey

2 răspunsuri:
| MadRaven a răspuns:

Ştiu că, la o editură, titlul a fost tradus ca "50 de capricii ale lui Grey".
Titlul semnifică laturile ascunse ale lui C. Grey. El pare un om de afaceri serios, indiferent, insensibil. Cu toate astea, el e complet diferit. La asta se referă cele 50 de umbre, la laturile sale ascunse.

| digital7shady a răspuns:

Nu stiu multe despre carte(cred, sau film thinking) dar se traduce prin "50 de nuante de gri".