| Aldoo_Lorenzo_2002 a întrebat:

Salut,luni am avut examenul de limba romana si era un exercitiu care zicea sa precizam 2 diftongi din text,iar eu am scris cuvantul,,noaptea,, si am incercuit literele ea pentru ca sa se inteleaga ca acela este diftongul,si asa am facut si la cuvantul ploaie...
Se poate ca acest lucru sa poata fi considerat semn, si sa imi anuleze lucrarea? ..va rog spuneti-mi ca stau in stres de 2 zile din cauza asta...

3 răspunsuri:
| madalinfindrihan a răspuns:

Am facut exact acelasi lucru cu aceleasi cuvinte, mi am intrebat dirigintele si a zis ca se poate dar mai rar, doar daca este subliniat cred.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Ai ales bine grupurile de sunete care conțin diftongi.
noaptea - oa, ea
ploaie- oa, ie

Nu se anulează nimic.

| Aldoo_Lorenzo_2002 explică (pentru madalinfindrihan):

Sa speram sa nu se intample nimic.