| Steaua265 a întrebat:

Am o întrebare despre semnele la bacalaureat. Ieri la limba romana dupa ce am recitit eseul, am vazut ca am o greseala la un cuvant. Am taiat cuvântul si am scris deasupra cum era corect. Credeti ca se poate considera semn si sa imi anuleze lucrarea?

Va rog, cine stie sa ma ajute si pe mine sa stiu daca este sau nu semn. Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU este semn si nu iti va anula nimeni lucrarea, stai linistit. NU stiu cine va baga prostiile astea in cap, sunt zeci de ani de cand nu s-a anulat o lucrare sub suspiciunea ca a fost insemnata. Daca la cei de a opta inteleg, ca sunt mici, imaturi si pot fi usor prostiti de niste adulti rai, tu esti adult, cu poti inghiti asemenea idiotenii? Ce autoritate ti-a spus tie ca asa ceva e semn si duce la anularea lucrarii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Toți profesorii baga frica în elevi. Povestesc întâmplări despre elevi care au folosit pixuri diferite(ambele albastre) și din cauza că se vedea o mică diferență în nuanță, le-a fost luat drept semn și anulată lucrarea.Mie personal mi-a fost anulată lucrarea(inainte să mă apuc să rezolv subiectele) pe motivc că o literă era un pic mai îngrosata decat alta.Eu fiind foarte emotionat dupa chestia asta am clacat, zero concentrare, zero tot. După asta profa supraveghetoare m-a pus să imi arăt mâinile să se vadă că nu am copiute. Paranoia asta a profesorilor nu face decat rau... Dar prea puțin le pasa

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia nu se numeste anulare de lucrare, te-au rugat sa schimbi lucrarea, inainte de a te apuca sa lucrezi. Nici cel mai labil individ nu isi pierde concentrarea dintr-atata lucru, e doar o pacaleala a ta, ca sa iti scuzi faptul ca erai nepregatit. Am fost si eu elev, nu iti pierzi concentrarea dintr-atata lucru, mai ales daca esti cat de cat pregatit. In viata vei da examene foarte grele, in care vei avea probleme serioase (gen vei da un examen de care depinde viata ta avand febra 40 de grade sau avand un parinte mort in capela) si n-o sa-ti pierzi concentrarea. Pana la urma examenele de asta sunt facute, sa iti testeze reactia in conditii de stres mare. Si da, mi se pare normal sa nu scrii cu doua pixuri, ce nebun ar scrie cu doua nuante? Eu imi aduc aminte ca inainte de fiecare examen, teza, lucrare anuntata, aveam pix nou, verificat sa scrie bine si safie plin, e una din primele indatoriri ale elevului, nu cred ca este cineva atat de inconstient incat sa se apuce sa scrie la un examen cu un pix despre care nu este sigur ca va tine pana la sfarsit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Fals, la simulare am obtinut 9, 20 fără să am vreo emotie. Am terminat în doua ore, iar la subiectul 3 îmi picase o operă pe care nu o repetasem de câteva luni bune.Îți garantez că dupa ce vezi că ti se poate schimba viitorul din cauza unei taieturi micuțe pe hartie, nu mai ai cum să te focusezi cu adevarat pe subiect, nu mai ai cum să apelezi la latura afectivă ca să interpretezi o poezie spre exemplu. Să nu mai zic de câți au copiat la alte clase și nu le-a facut absolut nimic...Dar hei, ce contează... Ce conteaza ca unii învăța la 10 materii 4 ani cand in 3 ore își distrug viitorul, iar alții care nu știu să se lege la sireturi iau note mari prin copiat.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu iti dai seama ca eu am dat multe examene si am avut probleme mult mai serioase. O data febra 40 de grade, o data aveam o menstruatie atat de abundenta incat am schimbat, in cele 4 ore de examen 6 tampoane si, fiindca nu mai aveam, am iesit uda de sange pana la genunchi (noroc ca aveam blugi negri), altadata statusem cu bunica mea la spital pana la 4 dimineata (la urgenta) si examenul a durat de la 8 dimineata la 6 seara (trei probe). Altadata colega de langa mine a varsat o sticla de cola pe foaia mea si am rescris primele doua pagini (fara sa primesc timp suplimentar). Niciodata asta nu mi-a afectat performanta. Daca tie iti piere concentrarea de la ceva atat de minor, poate nu esti facut de aceste examene. Simularile sunt simulari, important este ce faci la examenul real. Si poate era totusi mate, ca nu cred ca cineva care folsoeste cuvantul a se focusa (inexistent in DEX) poate lua note de trecere la vreo simulare.
Cat despre copiat, depune plangere, nu este normal sa permiti sa se copieze. Inteleg ca stii cu certitudine, ca ai dovezi (ca doar nimeni nu acuza asa, din prostie), deci poti depune plangere si sa n u mai fi complice, ci sa ajuti la obtinerea de examene curate. Eu asa am facut intotdeauna, cand am fost martor la o ilegalitate, am apelat la calea legala, fiindca eu nu sunt nici hoata, nici complice. Depune plangere, te rog, nu e normal sa se copieze si tu nu ai de ce sa fii complice la asa ceva.

19 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un pix se poate termina chiar daca e nou, de nenumărate ori am cumparat de la librarie pixuri care m-au tinut o ora. Paranoia asta cu semnele face rau doar elevilor buni. Crede-ma că nimeni nu e suficient de dobitoc să mazgaleasca inimioare sau fețe zâmbitoare ca lucrarea lui să fie avantajata. În primul rand, nimeni nu are habar în ce județ ajung testele astea, deci anularea pentru,, semne" cade din start. În al doilea rand, chiar dacă aș ști, aș putea gasi o metodă de 1000 de ori mai bună să-mi marchez lucrarea. Cum ar fi: indiferent ce pică la subiectul 3, eu scriu neamul soimarestilor. Nu are nimeni niciun drept să o anuleze, ci doar să nu puncteze.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa fii uimit cati elevi au impresia ca vor gasi pe cineva sa ii favorizeze, fiindca au auzit ei de cineva care a cumparat examenul (minciuni, in general). Nu mi-ai spus pana acum de nimic care sa imi arate ca exista o isterie, ci doar niste masuri normale (sa nu ingrosi, asa cum ar fi normal sa nu faci, sa nu folosesti doua culori de pix, asa cum mie nu mi s-a intamplat in 18 ani de scoala). Ca de aici elevii slabi au dezvoltat o isterie, asta este alta treaba. Intamplator am de-a face cu multi elevi, in general olimpici. Nu am auzit la nici unul de isteria asta, desi unii au fost avertizati in timpul examenului sa schimbe hartia pe care corectasera neadecvat (ei au fost doar recunoscatori ca li s-a atras atentia, nu s-au speriat, nu s-au pierdut).
Uite, citeste aici cam cum e un bac stresant si gandeste-te ca este un examen de maturitate, in care trebuie sa demonstrezi ca esti suficient de matur incat sa poti pleca maine la razboi sa aperi tara sau sa ai un loc de munca greu, de care sa depinda vietile a sute de oameni, sau sa ai o familie. http://www.activenews.ro/......mie-144281

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Da, am citit articolul.Asta e, am dat-o in bara pe niște subiecte pe care aș putea să le rezolv cu ochii inchisi... Acum nu știu nici daca iau 8. Îți spun sincer, mi-am copiat numele din buletin literă cu literă, asa eram. Asta e... Nu am nicio vină și nu aș fi avut cum să evit chestia asta. O să incerc pastile anti stres.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Asta e, am dat-o in bara pe niște subiecte pe care în momentul asta le-as putea face cu ochii închiși. Nu știu nici daca iau 8... Îți spun sincer că mi-am copiat numele din buletin literă cu literă, așa eram. Nu mai știam cum mă cheamă. Asta e. O să incerc pastile anti stres.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Bacalaureatul in forma actuala e oricum o mizerie fara margini, din pacate.
Nu poti sa comprimi 4 ani de invatat in 3 ore pline de emotii(pentru toti, nu doar pentru mine) si sa spui ca aia e valoarea unui elev.Sa fim un pic seriosi! Nu toti o sa mergem la razboi, nu toti o sa ajungem medici chirurgi.Cum ar fi sa se faca asa si la facultate? Inveti 4 ani, toate notele pe care le primesti sunt fix 0, si o sa dai dupa 4 ani un examen care iti spune daca treci sau pici.
Eu nu stiu daca ai studiat subiectele, dar pentru uman au fost execrabile, partea intai (interpretarea poeziei), dar mai ales partea a III-a.
Noua, astora de la uman ne-a picat relatia intre doua personaje in romanul Morometii. Relatia intre doua personaje saraca se reliefeaza de abia in volumul al II-lea, care nu e un programa.In volumul intai nu gasesti 3 secvente importante doar intre doua personaje, pentru ca personajele cu care Ilie Moromete se afla in conflict(deci despre care poti sa scrii mult) formeaza un grup (fiii cei mari).Iar de Niculae nu ai ce sa scrii in afara ca nu voia sa il duca la scoala pentru ca era un taran si nu credea in reforme.Cine a stiut sa bata campii aiurea ala ia nota ok, note bune vor lua cei care au studiat un volum care nu e in programa.
Iar celor de la real le-a dat caracterizare de personaj in opera literara la alegere : nuvela psihologica si roman naturalist rolling on the floor... laughing laughing Sa imi mai spuna mie cineva ca rahatul asta de examen e corect.
Si, da, am zic focusare. Si l-am mai zis de 100 de ori in scoala si nu mi-a atras nimeni atentia.Ce conteaza.O sa avem specialisti cromatici in nuante de albastru si criptanalisti in comisia de verificare a lucrarilor inainte sa avem profesori macar semi-decenti in scoli.Profesori care sa vina la ora si sa lucreze, profesori care sa nu bage elevul in ceata apoi sa isi dea numarul la sedinta ca sa fie sunat pentru meditatii( cam 65%, direct proportional cu rata celor care pica examenul,, maturitatii'')

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Iti dau si eu un articol, sa vezi despre ce calitate vorbim in randul profesorilor si a subiectelor, si a modului de corectare.
http://a1.ro/......70927.html

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Conjugi gresit verbul 'a sti' si ai pretentii la nota 10 la bac?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis nicaieri ca vreau 10.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy aveam si alte greseli, le-am editat. Multumit? Nu cred ca vrei sa-ti caut toate raspunsurile si sa iti scriu toate greselile(sunt sigur ca ai)
Nu ai vazut,,i-a gresit'',nu ai vazut,,le-au gresit'', nu ai vazut,fii'' scris gresit, da gresesc, dar stiu sa ma corectez si nu poti comapra un raspuns pe un site cu un examen.
Edit: vad ca esti din ala care scrie raspunsuri monosilabice, paranoic sa nu fie cineva la fel ca tine si sa iti spuna greselile. rolling on the floor lolllll
Apropo, punctul il pui daca ai verb in propozitie. Daca tot esti nazist al gramaticii, respecta si tu regulile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt convins ca nu am. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,daca nu ai scris in viata ta o propozitie cu mai mult de 4 cuvinte, cred si eu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si vezi ca n-ai editat ce trebuia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Punctul se foloseste la sfârșitul unor fraze de cuvinte sau expresii și propoziții independente, grupuri de cuvinte sau cuvinte izolate care echivalează cu propoziții independente și după care vorbirea nu mai continuă.

De unde ai scos-o pe asta cu verbul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsurile vechi de o zi nu pot fi editate, trebuia sa stii chestia asta.
Vad ca ai scris mai mult de 4 cuvinte si nu te temi sa gresesti, e un progres. laughing
Succes in continuare, daca dai bacul sau esti in sesiune happy!
Si asa presimt ca va cea mai mica rata de promovabilitate din ultimii ani laughing.Mai bine pica Iona relatia dintre personaje, asta ar fi fost si mai tare sau Harap-Alb cu calul.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Cam ciudat textul, tu esti sigura ca profesoara aia nu are niste probleme, pare ciudata rau.